Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Hatay Büyükşehir Belediyesi gündemi:

Hatay Büyükşehir Belediyesi gündemi:
  • 15.12.2017
  • 1.025 kez okundu

Akıllı Şehir

Hatay Büyükşehir Belediyesi, ilimize “Akıllı Şehir” statüsü kazandırma adına girişimlerde bulunuyor.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 13 Aralık Çarşamba günü Ankara’da gerçekleştirilen Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi toplantısına katıldı. Savaş, toplantıda katılımcılara ilimizle ilgili sunumda da bulundu. Savaş, zirveye katılımı ile ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı:
“Ankara’da düzenlenen 4.Akıllı Kentler Zirvesi’ne katılım sağlayarak Hatay’da yapılan ve yapılması planlanan projeler ile ilgili bilgi verdik. Hatay, Akıllı Şehirler konseptine üye olduktan sonra birçok yeniliğe imza attı. Akıllı şehirler, teknolojiyi yakından takip eden ve sunmuş olduğu kaynaklarla insan hayatını kolaylaştıran, yaşanılabilir bir şehirlerdir. Biz de Akıllı Şehirler konseptine üye olarak şehrimizi daha yaşanılabilir hale getirmek amacıyla çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Akıllı Şehirler konsepti ile kent hem estetik hem de ekonomik yenilikler geliyor. Hatay’ı gelecek nesillere güzel bir şekilde taşımak bizim görevimiz. Biz, aklın, inovasyonun, teknolojinin ve bilimin peşindeyiz.”
AKILLI ŞEHİR NEDİR?
Şehirleri daha akıllı hale getirerek, bireylerin yaşam kalitelerini arttırmak ve şehir yaşamındaki pek çok soruna akıllı şehirler teknolojileri ile çözümler üretmek… Dünyada çok sayıda ülkede akıllı şehirler üzerine projeler üretiliyor ve ulaşımdan enerjiye ve inşaata kadar akıllı sistemlerden yararlanıyor. Bu çalışmanın hedefi; Sıfır karbon emisyonlu ve çevresel açıdan sürdürülebilir ve akıllı şehirleri kurma gibi hedeflerin hayal olmadığının gösterilmesi.
21. Yüzyılın Akıllı Şehirleri uygulamasında; “Akıllı Şehirlere Dönüşümde Global Stratejiler”, “Enerji ve Yenilenebilir Kaynaklar: Rüzgar, Güneş, Biyoyakıtlar”, “Akıllı Şebekeler, Atık Yönetimi ve Atıktan Enerji”, “Akıllı Şebekeler ve Yeni Teknolojiler”, “Akıllı Şehirlerde Güvenlik”, “Akıllı Şehirlerde Telekomünikasyon”, “Akıllı Şehirlerde Sağlık”, “Belediye Başkanları Paneli”, “Akıllı Şehirlerde Turizm”, “Büyük Veri ve Bulut Bilişim” ve “Akıllı Ulaşım Sistemleri” gibi konular ele alınırken, Akıllı Şehir proje uygulamaları kapsamında yerli ve uluslararası yatırımcıların bir araya gelmesi de hedefleniyor.
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ