Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Hatay çiftçisi üvey evlat

Hatay çiftçisi üvey evlat
  • 10.04.2020
  • 935 kez okundu

Bakanlık, daha fazla bitkisel üretim için 21 İl’de çiftçilere % 75’i hibe olmak üzere tohum bağışlarken, ilimiz Hatay ise bu kapsama alınmadı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, COVİD 19 salgını dolayısıyla, bitkisel üretimin devamlılığı ve gıda arz güvencesini sağlamanın önümüzdeki dönem için büyük önem taşıdığının altını çizerek, Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Programı’nı başlattıklarını bildirdi.
Bakan Pakdemirli, “Bu proje ile beraber hububat, baklagil ve yağlı tohumlu bitkiler gibi stratejik ürünlerde rekolte artışını sağlamayı, aynı zamanda üreticilerimizi bu dönemde üretime yönlendirmeyi, dolayısıyla da tarım arazilerinin etkin şekilde kullanılmasıyla tarımsal üretimin artırılmasını hedefliyoruz” şeklinde konuştu.
Program doğrultusunda, mevcut üretim alanlarına ilave yazlık ekiliş yapılabilecek alan ve ürün deseni bilgilerinin toplandığını vurgulayan Bakan Pakdemirli, “Uygulama kapsamında, bu alanlarda tohum bedelinin % 75’i hibe, % 25’i ise çiftçi katkısı ile karşılanacak” açıklamasında bulundu.
-TOHUM DAĞITIMI BAŞLADI-
Mevsim itibari ile öncelikli olarak ekilişinin yapılması gereken ürünlerin tohumlarının üreticilere dağıtımına başlandığının altını çizen Bakan Pakdemirli, “Uygulamayı 21 ilde başlattık. Ekimi yapılacak ürünler ise buğday, arpa, kuru fasulye, mercimek, mısır, ayçiçeği ve çeltik olarak belirlendi” dedi.
Bakan Pakdemirli’nin proje kapsamında sıraladığı 21 il içinde tarım kenti ilimiz Hatay bulunmuyor. Dolaysıyla ilimiz çiftçisi bu hibeden yararlanamıyor.
Bitkisel Üretim Geliştirilmesi Projesi kapsamına alınan iller şunlar:
Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Bingöl, Çanakkale, Erzincan, Erzurum, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Muş, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sivas, Tokat, Uşak, Yozgat. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ