Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,19 / Satış: 9,23
€ EURO → Alış: 10,67 / Satış: 10,71

Hatay da GAP’a dahil edilsin

Hatay da GAP’a dahil edilsin
  • 21.05.2021
  • 471 kez okundu

CHP’li Vekil ŞAHİN, TBMM’ye yasa teklifi verdi…

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, ilimiz Hatay’ın, Güneydoğu Anadolu Projesi’ne dahil edilmesini istedi.

1 milyon 700 bin Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan Hatay’ın potansiyelini gerekçe göstererek, GAP illeri arasına alınması yönünde kanun teklifi veren CHP Milletvekili Suzan Şahin, Hatay’ın, sahip olduğu potansiyelle, UNDP ve UNICEF gibi uluslararası kuruluşların bölgede yaptığı yatırımlardan yararlanma hakkı olduğunu savundu.
388 sayılı, Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Teşkilatının Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’de değişiklik yapılması yönünde TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi veren Şahin, UNDP ve UNICEF gibi uluslararası kuruluşların bölgede yaptığı yatırımlar dikkate alınarak, bu dinamiklerle işbirliği yapma şansı olan Hatay’ın potansiyelinin GAP’a dahil edilerek; hem bölge hem de ulusal ekonominin kalkındırılması, bölgenin işsizlik sorununun çözülmesi ve Hatay’ın tarım, turizm, sanayi potansiyelinin değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.
CHP’li Vekil Suzan Şahin, şöyle devam etti:
“İnsanlığın ilk yerleşim yerlerin-den birisi olan Hatay, geçmişten günümüze farklı kültürlerin ve farklı inançların bir arada yaşadığı, birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olması açısından turizm açısından önemli avantajlar sağlamaktadır.
Coğrafi olarak Anadolu’yu, Çukurova yoluyla Suriye-Filistin’e bağlayan yolların kavşak noktasında bulunması, Mezopotamya’dan Akdeniz’e çıkmak için kullanabilecek en uygun limanları barındırması, ülkemizin güneyinde İskenderun Körfezi’nin doğu kıyılarında, batıdan Akdeniz, güney ve doğudan Suriye, kuzeybatıdan Adana, kuzeyden Osmaniye ve kuzeydoğuda Gaziantep ile çevrili Hatay’ı stratejik açıdan önemli bir yerde konumlandırmaktadır.
Ticaret, tarım, sanayi, ulaştırma, inşaat, demir-çelik, otomobil filtresi, tarım araç ve gereçleri başta olmak üzere, yaş sebze ve meyve ile narenciye üretim ve ihracatı açısından da önemli olan Hatay, tarihi ve kültürel eserleri, uzun sahil şeridi, termal kaynakları, doğal güzellikleri, yaylaları ve zengin mutfak kültürü, farklı dinlere ait mekânlara ev sahipliği yapması gibi birçok özellikleriyle turizmde bir cazibe merkezi olma şansına sahiptir.
Sınır komşumuz olan Suriye’de süren kriz, Güneydoğu Anadolu Bölge-si’nde bulunan Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis ve Mardin illerini etkilediği gibi, yine sınırı bulunan Hatay’ı da etkilemekte, yoğun göç ile değişen sosyo-ekonomik yapı yatırım ihtiyacını daha önemli ve acil hale getirmektedir.
GAP illerinde yapılacak çalışmalara Hatay’ın dahil edilmesi, yatırım olanakları bakımından yararlı olacak, bununla birlikte en çok Suriyelinin bulunduğu iller arasında olan Hatay, ucuz işgücü açısından sahip olduğu avantaj da değerlendirilebilecektir.”
-‘HATAY GAP’A, GAP DA HATAY’A GÜÇ KATAR’-
GAP için hazırlanan 2014-2018 Eylem Palanında yer alan Orta Ceyhan Menzelet Projesi’ne Kahramanmaraş ve Gaziantep ile birlikte, GAP illeri arasında yer almamasına rağmen Hatay’ın da dahil edildiğini söyleyen CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, “Bu proje kapsamında Kılavuzlu Barajı’nın tamamlanması, sulanacak olan Kahramanmaraş’taki Merkez Ova, Sağlık Ovası, ardından Nurdağı ve Islahiye Ovaları ve Hatay’daki Amik Ovası ile GAP’ın daha geniş bir alana yayılmasına olanak tanımış olacaktır.
Hatay’ın, GAP bölgesine en yakın liman olan İskenderun Limanı’na sahip olması, hem bölge hem de Hatay için ticari hedeflerin yönlendirilmesi ve lojistik katma değer açısından önem arz etmektedir. Bu nedenle, GAP illeri içerisinde Hatay’ın yer almasıyla birlikte, ulaşım ve ticaret konularında yapılacak planlamalarda GAP illerinin geliştirilmesi açısından Hatay’daki potansiyelin de dikkate alınması anlamını taşıyacaktır. Hatay’ın, tıpkı diğer GAP illeri gibi, inanç ve gastronomi koridoru içerisinde yer alması ve kültürel farklılıkları hiç bozulmadan beraber yaşayabilmesi, uyum bakımdan önemli bir göstergesidir. Hatay GAP’a, GAP da Hatay’a güç katar” ifadelerini kullandı.
-‘1 MİLYON 700 BİN SURİYELİYE EV SAHİPLİĞİ’-
Meclis Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifle, Hatay’ın potansiyelinin GAP’a dahil edilerek hem bölge hem de ulusal ekonominin kalkındırılması, bölgenin işsizlik sorununun çözülmesi ve Hatay’ın tarım, turizm, sanayi potansiyelinin değerlendirilmesinin amaçladığını, ayrıca Hatay’da yaşayan 1 milyon 700 bin Suriyeli olduğunu ve bunların çoğunun çocuk, genç ve kadın olduğunu belirten Şahin, şöyle devam etti:
“GAP’a dahil olmamızla birlikte, bu insanların eğitimini ve rehabilitesini yapabiliriz. Hatay halkı ile birlikte misafir ettiğimiz bu Suriyeli çocukların eğitimini ve yaşamını da düşünmek zorundayız. Hatay’ın da GAP’a dahil edilmesi, bölgesel ve işgücü konusunda potansiyel ve avantajının değerlendirilmesine zemin hazırlayacak, GAP’ın ekonomik anlamdaki avantajı, organizasyon gücü ve uluslararası kurumlarla işbirliği Hatay’ın potansiyeli
ile birlikte değerlendirildiğinde, Hatay’ın kalkınmasına da büyük katkı sağlayacaktır. Coğrafi, ekonomik ve iş yapma açısından büyük bir potansiyeli olan Hatay’ın, çevre illeri gibi GAP’a dahil edilmesi büyük önem taşımaktadır.
Bu anlamda, GAP illeri ve Hatay’ın, sosyal ve ekonomik yapı bakımından gösterdikleri benzerliklerden istifade edilerek, sosyal kalkınma, ekonomik kalkınma, kültür ve turizm gibi alanlarda yapılacak plan programlar içerisinde Hatay’ın da değerlendirilmesi, hem bölge hem de Hatay için karşılıklı faydaya dayalı önemli bir adım olacaktır.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ