Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

Hatay dahil 29 Baro ortak açıklaması

Hatay dahil 29 Baro ortak açıklaması
  • 20.08.2019
  • 601 kez okundu

Kayyum hukuka aykırı

Aralarında Hatay Barosu’nun de yer aldığı 29 İl Baro Başkanlığı ortak açıklamasında, “Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevden alınması ve yerlerine kayyum atama kararı hukuka aykırıdır” denildi. Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, açıklamasında, Türkiye’nin bir kez daha hukuksuz bir sabaha uyandığını hatırlatarak; Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerinin seçilmiş belediye başkanlarının görevden alınarak, yerlerine bu illerin Valilerinin kayyum olarak atandığı kaydedildi ve şöyle denildi:
“İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, 418 kişi de gözaltına alınmış, aynı zamanda internete ve sosyal medyaya erişim kısıtlanmıştır. Darbe sonrası yaşadığımız hukuksuzluklar, bir kez daha uygulamaya konulmuştur. Bu utanca ikinci kez tanıklık ediyoruz. 2016 yılında da yine çok sayıda belediye başkanı gözaltına alınmış, aynı şekilde seçilen 96 belediye başkanının yerine kayyum atanmıştı. OHAL’in hukuksuz uygulamaları, OHAL kalkmış olmasına rağmen hız kesmeden devam etmektedir. Demokrasi, hukuk bir kez daha askıya alınmış, yerle bir edilmiştir.
31 Mart 2019 seçimleri arifesindeki ‘seçilirlerse kayyum atarız’ tehdidi henüz unutulmamıştır ve YSK tarafından adaylıkları onaylanarak seçilen üç belediye başkanının, daha beş ay geçmeden devam eden ve henüz kesinleşmeyen soruşturma ve davalar gerekçe gösterilerek, ‘idari karar’ ile görevlerinden uzaklaştırılmaları, idarenin yargı üzerindeki vesayetini bir kez daha ortaya koymuştur. Bu uygulama ile Türkiye’nin idari yapısının yanı sıra, yargısı da ağır bir darbe daha almıştır.
Seçim ve onun tezahürü olan halk iradesinin, idari bir karar ile ortadan kaldırılması en hafif deyimiyle ‘sivil darbe’dir. Halk iradesine karşı gerçekleştirilen bu darbe, Türkiye’nin demokrasisine bir yarar sağlamayacaktır. Ayrıca daha önce İstanbul, Ankara ve başka illerde AKP’li belediyelerde uygulandığı üzere; görevden alınan belediye başkanlarının yerine, belediye meclis üyelerinden birinin başkan vekili olarak seçimine olanak vermeden doğrudan kayyum atanması, açıkça bir çifte standarttır. Bu hukuka aykırılığı daha da katmerleştirmiştir.
Bizler; barış içinde bir arada yaşama fikrini, demokratik hukuk devleti idealine olan inancı da tümden ortadan kaldıran bu hukuk dışı uygulamayı kabul etmiyoruz. OHAL uygulamalarının devamı olan bu hukuksuz uygulamadan vazgeçilerek, görevden uzaklaştırılan belediye başkanlarının derhal görevlerine iadesini talep ediyoruz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ