Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,75
€ EURO → Alış: 7,54 / Satış: 7,57

Hatay dahil, 68 İl’de!

Hatay dahil, 68 İl’de!
  • 03.04.2020
  • 368 kez okundu

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB), ‘Sağlık Çalışanlarının COVID-19 Virüsüne Maruz Kalımına İlişkin Risk Değerlendirmesi’ Anketi’nin ikinci hafta sonuçları açıklandı.

‘Sağlık Çalışanlarının COVID-19 Virüsüne Maruz Kalımına İlişkin Risk Değerlendirmesi’ Anketi tamamlandı ve sonuçları da Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından paylaşıldı. Anket çalışması, aralarında Hatay’ın da olduğu 68 ilde yapıldı.
20 Mart’ta, web tabanlı ve sağlık çalışanlarının öz bildirimine dayalı olarak başlatılan ankete, 23-29 Mart tarihleri arasında 1630 sağlık çalışanı yanıt verdi. TTB’ye göre, katılımcıların büyük çoğunluğunu hekimlerin oluşturduğu (yüzde 75,4) anket sonuçları, sağlık çalışanlarının çalışma koşullarındaki olumsuzlukların ve koruyucu ekipman eksikliği sorununun devam ettiğini gösteriyor.
TTB’nin resmi sayfasında yayınlanan sonuçlara göre; katılımcıların yüzde 50’si, çalıştığı kurumda COVID-19 için ayrı bir triaj (hastaların tıbbi önceliklere göre sınıflandırılması) mekânı sağlanmadığını, yüzde 44’ü COVID-19 salgınında nasıl korunacağına dair çalıştığı kurum tarafından bir eğitim verilmediğini, yine yüzde 44’ü COVID-19 salgınında iş organizasyonunda yapılacak değişiklikler konusunda bilgi verilmediğini, yüzde 50’si birimine COVID-19 ile ilgili özel tanı, tedavi şemalarıyla ilgili rehber vb. eğitim materyali verilmediğini belirtiyor.
68 ilden sağlık çalışanlarının katıldığı ankete yanıt veren çalışanların %28’inin en az bir kronik hastalığının bulunduğu, %3’ünün 65 yaş üstünde olduğu %1’inin ise gebe olduğu belirtildi.
TTB’nin açıklamasında, “Anket sonuçları, başından beri yapılan bütün uyarılara karşın sağlık çalışanlarının maske, eldiven, önlük vb. kişisel koruyucu malzeme eksikliğinin de hâlâ ciddi şekilde sürdüğünü gösteriyor” denildi. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ