Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Hatay, depreme hazırlık ve kentsel dönüşümde ne durumda?

Hatay,  depreme hazırlık ve  kentsel dönüşümde ne durumda?
  • 01.02.2020
  • 1.692 kez okundu

Antakya’nın kanaat önderlerinden sayılabilecek, alanında uzman isimlerden Serdar Saraç, ülke gündemindeki doğal afetlerle ilgili yazısında, ilimizin “depreme hazırlık ve kentsel dönüşüm” ile ilgili beklenti ve çalışmaların akıbetini sordu.
Asli mesleği planlamacı olan ve bir dönem ATSO Genel Sekreterliği görevini yürüten Serdar Saraç’ın bu konudaki, geniş kesimlerce paylaşılabilecek önemli yazısı ve yetkililere soruları şöyle:
“Antakya Belediyesi, Emek ve Aksaray Mahallesi Kentsel Dönüşüm alanında, maliklerle sözleşme imzalama ve sözleşme yapılan yapılarda yıkımlara devam ediyor. Ama bu çalışmaların hızlandırılarak, yeni binaların yapım aşamasına getirilmesi şart.
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin, Bağrıyanık Mahallesi’nden St. Pierre Kilisesi’ne kadar olan 37 hektarlık bir alanda Kentsel Dönüşüm çalışmaları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda onay bekliyor.
Antakya Kurtuluş Caddesi Yayalaştırma Projesi kapsamında, bu caddeye alternatif olarak, 32 metrelik Mustafa Kemal Şeyhoğlu Caddesi’nin kamulaştırılarak açılmasına karar verilmiş ve kamulaştırılma işlemlerinde kullanılmak üzere, Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2019 yılı Ağustos ayı olağan toplantısında, Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne İller Bankası’ndan 100 milyon TL borçlanma yetkisi verilmesi kararlaştırılmıştı.
Fakat bu yolun açılması da, Antakya-Bağrıyanık Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi ile birlikte yapılmak amacıyla Büyükşehir Belediye tarafından bekletiliyor. Bir deprem sonrası, yaralı ve enkaz altında kalan vatandaşları kurtarma, yangınlara müdahale ve vatandaşlara yardımların ulaşması için yol açma projeleri hayati öneme sahip olacak. Mustafa Kemal Şeyhoğlu Caddesi’nin Büyükşehir Belediyesi tarafından biran evvel açılması gerekmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da, eski Antakya’da 37 hektarlık alanda plânlanan kentsel dönüşüm projesine biran evvel onay vermesi gerekmektedir.
Hatay’da birinci öncelik; depreme hazırlık amaçlı ve rant amacı gütmeyen, bölgesel alanlı kentsel dönüşümün acilen gerçekleşmesi olmalıdır. Tüm seçilmiş veya atanmış yetkililer, bu konuda yoğun çaba sarf etmelilerdir.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ