Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,78 / Satış: 7,81

Hatay Devlet Hastanesinde önemli operasyon:

Hatay Devlet Hastanesinde önemli operasyon:
  • 22.01.2020
  • 1.752 kez okundu

Nöronavigasyon ile beyin ameliyatı

Hatay Devlet Hastanesi’nde, Nöronavigasyon yardımıyla beyin tümörü ameliyatı başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Hatay İl Sağlık Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre, son yıllarda sağlık teknolojisi alanındaki gelişmeler, pek çok “yapılamaz” denilen ameliyatı güvenle yapılabilir hale getirirken, bunlardan biri de “Nöronavigasyon” denilen sistemin beyin ameliyatlarında kullanılması oldu. İlimiz Antakya’da Devlet Hastanesi’nde, bu sistem sayesinde, derin yerleşimli ve hayati fonksiyonları yöneten beyin bölgelerine daha güvenli bir şekilde ulaşmak mümkün hale geldi.
Hatay Devlet Hastanesi’nde geçen hafta bu sistem kullanılarak yapılan bir ameliyat, 8 yaşındaki bir hastaya umut oldu. Dr. Murat Kocaoğlu ve Dr. Alaeddin Kerimoğlu, baş ağrısı nedeniyle, dış merkezde MRG (Manyetik Rezonans Görüntüleme) çekilip beyin tümörü tanısı konulan çocuk hastayı poliklinikte değerlendirdikten sonra, Nöronavigasyon sistemi kullanarak bu ameliyatı yapabileceklerini hasta yakınına bildirdiler. Başarılı geçen ameliyat sonrası, ciddi bir problemi olmayan hasta iyileşti ve eski sağlığına kavuşarak erken dönemde taburcu edildi.
Hatay Devlet Hastanesi’nde bu ameliyatı ilk kez gerçekleştiren uzman doktorlar Murat Kocaoğlu ile Alaeddin Kerimoğlu, konuyla ilgili olarak, “Hastamız, 8 yaşında bir kız çocuğu. Tümörü, 3. Ventrikül dediğimiz, beyin boşluğunun arkasında, talamus ve beyin sapı gibi hayati fonksiyon merkezlerinin arasında idi. Bu bölgelerin ameliyatları daha önce hastanemizde yapılamıyordu. Hastalar, İstanbul ve Ankara gibi büyük merkezlere sevk ediliyordu. Ancak teknolojik gelişmelerle birlikte, bu ameliyatları hastanemizde güvenle yapabilmekteyiz. Bu noktada bizim teşebbüslerimiz-den ziyade, bölge halkına bu hizmetlerin sunulmasında en büyük destekçimiz olan hastane yönetimine, Başhekimimiz Dr. Mahmut Bayrakçıoğlu’na katkıları için teşekkür ederiz” değerlendirmesinde bulundular. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ