Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,33 / Satış: 8,36
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Hatay Devlet Hastanesinde:

Hatay Devlet Hastanesinde:
  • 16.10.2018
  • 3.068 kez okundu

İlk açık kalp ameliyatı

Hatay Devlet Hastanesi’nde ilk açık kalp ameliyatı başarıyla gerçekleştirildi. Bu yılın Ocak ayında Koroner Anjiyografi Ünitesi’nin hizmete girmesi ile beraber kalp ve damar hastalıklarının tanı ve tedavisi nitelik ve ivme kazanmıştı. Ardından Kalp Damar Cerrahisi Ameliyathane Salonu’nun açık kalp ameliyatı için hazırlıkları tamamlandı ve 8 yataklı Kardio Vasküler Cerrahi (KVC) Yoğun Bakım Ünitesi hizmete açıldı.
Hatay Devlet Hastanesi’ne göğüs ağrısı ve nefes darlığı şikayeti ile başvuran hastalardan, 62 ve 64 yaşlarındaki iki erkek hasta için yapılan tetkik ve incelemeler sonucunda koroner arter hastalığı tanısı konulduğu ve hastaların açık kalp cerrahisi yöntemi ile By-Pass operasyonu gerçekleştirilmesine karar verildiği kaydedildi. Her iki ameliyatın da Prof. Dr. Hasan Sunar eşliğinde Hatay Devlet Hastanesi’nde KVC uzmanları Opr. Dr. Mahmut KIŞ ve Opr. Dr. İlker Dal tarafından başarıyla gerçekleştirildiği duyuruldu. Hastaların, operasyon sonrası yoğun bakım takibinin ardından Kardio Vasküler Cerrahi servisinde takibe alındığı ve herhangi bir komplikasyon gelişmeyen hastaların, kontrolleri ardından taburcu edildikleri bilgisi verildi.
Konuya ilişkin konuşan Hatay Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Kemal Günal, “Bugün, hizmetlerimize bir yenisini daha eklemiş olmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Aynı zamanda, bunu bir başka açı olan, ortalama hasta memnuniyet oranımızla da açıkça görebiliriz. Bu başarılar bir günde değil, ekip ruhuyla, devamlı ve azimle çalışılarak elde edilmektedir’ açıklamasında bulundu.
İl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz da, başarılı iki operasyonla ilgili Türkiye’de olduğu gibi Hatay ilinde de sağlık alanında büyük başarılar ve ilerlemeler olduğuna dikkat çekerek şu bilgiyi verdi:
“İlk kalp damar cerrahisi ameliyathane salonu, İskenderun Devlet Hastanesi’nde açıldı. Halen açık kalp ameliyatlarına başarıyla devam ediliyor. Hatay Devlet Hastanesi ise ilk açık kalp ameliyatıyla başarılarına bir yenisini daha ekledi. Bu bağlamda, ilk açık kalp ameliyatını başarıyla gerçekleştiren değerli meslektaşlarıma ve ekibine teşekkür ederim.
Alanında uzman ekibi ile hastalarına bütüncül bakım anlayışı içerisinde yaklaşan Hatay Devlet Hastanesi, kalp ve damar cerrahisi alanında çok önemli bir hizmeti faaliyete geçirdi. Bugün, yoğun ve istikrarlı çalışmalarımızın meyvesini almış olduk.” -Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ