Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,23 / Satış: 9,27

Hatay Domatesi Rusya Sınırında

Hatay Domatesi Rusya Sınırında
  • 21.02.2020
  • 10.467 kez okundu

Rusya, 150 bin tonluk kota sınırı aşıldığı için, Türkiye’den domates ithalini durdurdu.

Hatay domatesi ağırlıklı Türk ihraç malları, Rusya sınırında bekletiliyor. Rusya, ikili anlaşma gereği, 150.000 ton sınırının aşılmaması için ithalatı durdurdu. Türk TIR’ları da domates yüklü şekilde Rusya sınırında bekliyor.
Olay, hükümet nezdinde, iki ülke yetkilileri arasında da görüşme konusu. Ancak henüz bir gelişme sağlanmadığından söz ediliyor.
Olayla ilgili olarak, Salı günü Ankara’da Ticaret Bakanlığı yetkilileriyle bir araya gelen Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, süreci yakından izlediğini bildirdi ve şu bilgiyi verdi:
“Dışişleri Komisyonu’nda, Rusya’nın domates için 150 bin ton uyguladığı kotadan dolayı tırların durduğunu, Hatay ihracatçısı ve nakliyecisinin mağdur olduğunu Sayın Bakan’a dile getirdim. Dışışleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, herhangi bir ilerlemenin olmadığını, konu ile ilgili olarak bakanlığın yoğun bir şekilde çalışması olduğunu ifade etti. Nakliyecilerimizin sorunu çözülene kadar, konunun takipçisi olmaya ve dile getirmeye devam edeceğim.” –Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ