Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Hatay, Dubai olabilir

Hatay, Dubai olabilir
  • 07.08.2020
  • 3.163 kez okundu

ULİKAB Projesi’ne göre, Samandağ ya da Arsuz’a liman yapılırsa, Hatay, gemi turları rotasına eklenecek. Böylelikle gemi turları sayesinde, Hatay’a yılda 1 milyon turist gelecek ve işsizlik bitecek.

Kısa adı ULİKAB olan Ulusal İktisadi Düşünce Kuruluşu’nun Başkanı Ömer Niziplioğlu, yapılacak çalışmalarla, ilimiz Hatay’ın Dubai’ye dönüşebileceğini söyledi. Akdeniz’in en uzun, dünyanın en uzun 12. plajına sahip Samandağ’a rağmen Türkiye’nin sadece Antalya’dan kazanç sağladığına dikkat çeken Niziplioğlu, şunları söyledi:
Eğer Hatay için yeni bir planlama yaparsak, konaklama, yeme-içme, eğlence yerlerini sıfırdan tasarlarsak, hatta bunun için uluslararası şehir plancılardan destek alırsak; Cannes, Nice ve Dubai gibi turistik bir yer olabiliriz. Bu kentin plajı ve doğası harika. Sıcak bir denize sahip Ege’de sezon 2 ay iken, Akdeniz’de 6 ay” diye konuştu.
Bununla birlikte, kültürel anlamda da Hatay’ın çok zengin olduğunu ifade eden Niziplioğlu, “Farklı dinlerin ve kültürlerin bir arada yaşadığı şehirde, dünyanın ilk kilisesi bulunuyor. Hristiyan ismi ilk kez bu ilde kullanılmış. Roma İmratorluğu’nun en büyük 3 ilinden biri. Hatay’da; İslam, Hristiyanlık ve Musevi inançları iç içe yaşıyor. Cami, Kilise ve Havra yan yana bulunuyor. Bu özelliği ile yaşayan şehir sayısı çok azdır. Bu özelliğini göstermek için, inanç turizmiyle 12 aylık bir turist akışı sağlayabiliriz. Meryem Ana’nın evini görmek için Kuşadası’na 2 buçuk milyon insanın geldiği göz önünde bulundurulmalı” dedi.
Gastronomi turları yapılabilir
Niziplioğlu, 3 medeniyetin birleşip harmanlandığı zengin mutfağı nedeniyle, gastronomi turları açısından da Hatay’ın potansiyelinin yüksek olduğunu aktardı.
Gemi rotalarına eklenmeli
Hatay’ın gemi turlarının rotasına eklenmesi gerektiğini belirten Niziplioğlu, “Bunun için Samandağ veya Arsuz’a liman yapılması gerekiyor. Bu liman sayesinde, Doğu Akdeniz gemi turuna Türkiye’yi de ekleyebiliriz. Sadece gemi turu sayesinde 1 milyon turist çekebiliriz” ifadelerini kullandı.
İşsizlik biter
Hatay’ın, turizm kenti olduğu takdirde, ülkeye ve şehre birçok fayda sağlanacağını aktaran Niziplioğlu, “İşsizlik biter. Hemen hemen her hanenin geliri artar. Çevre illere faydası olur. Şu an sadece yazlık konutlar yapıldığı sahili kaybediyoruz. Çok daha fazla gelire refaha ulaşabilme imkanı varken, bu şekilde kalması, hepimizin kaybıdır. Akdeniz’de sahili olan Mısır, Tunus, Fas gibi ülkelerin en büyük gelir kalemi turizmken, en büyük sahiliyle Hatay’ın turistik olmayışına anlam veremiyorum” diye konuştu.
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ