Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Hatay Eğitim İş’e göre:

Hatay Eğitim İş’e göre:
  • 17.05.2019
  • 468 kez okundu

MEB Yönetici Görevlendirmeleri Şaibeli!

Hatay Eğitim İş Yönetimi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullara ve kurumlara yönetici atamalarının şaibeli olduğunu savundu. Hatay Eğitim İş Yönetimi adına kaleme alınan açıklamada, yönetici başvurularında son gece kararıyla beraber başvurular için uzatma yapılmasının manidar olduğuna dikkat çekildi.
Hatay Eğitim İş Yönetimi adına kaleme alınan açıklamadan özet şöyle:
“Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, tamamen kayırmacı bir anlayışla kurgulanan yönetici görevlendirme sistemi, bu kez de şaibelerle konuşulmaktadır. Aylar önce yayınlanan MEB görevlendirme takvimine göre, tercih başvuruları 03/05/2019 tarihinde sona erecekken, Bakanlık tarafından o gün, 07/05/2019 tarihine uzatılmıştır.
Bu uzatma süreci, Bakanlık nezdinde yaptığımız görüşmelere göre, bazı il ve ilçelerde, tercihlerde yaşanan sorunlar nedeniyle iyi niyetle gerçekleştirildiği söylense de, malum sendika çevrelerinin saatler öncesinden üyelerine tercih yapmamalarını mesaj olarak geçtikleri basında yer almıştır.
Yaşanan bu şaibeli durum üzerine, sendikamız başta olmak üzere, eğitim camiasında oluşan tepki nedeniyle hafta sonu tüm illere Bakanlıkça mail gönderilerek, tercih değişikliklerinin kapatıldığı duyurulmuştur. Taşradan gelen bilgilere göre, bazı yerlerde tercihlerini tamamlayan yöneticilerin tercihlerinin deşifre edildiği, tercih yapmayanların buna göre tercih yaptığı anlaşılmaktadır.
MEB Teftiş Kurulu Başkanlığı, konuya ilişkin olarak harekete geçirilmeli, hangi il ve ilçelerde 03/05/2019 tarihinde tercih yapılmadığı, tercih gerekçeleri araştırılmalı, Bakanlığın açıklamasından saatler önce tercih uzatma bilgisini sızdıranlar açığa çıkarılmalıdır.
Gelinen noktada, zaten haksızlıklarla dolu bir görevlendirme süreci söz konusu iken, bu şaibeli durumun kabul edilmesi mümkün değildir. MEB’in hafta sonu yaptığı geçici çözüm haksızlıkları gidermemiştir. Bu nedenle, Bakanlığı, yol yakınken bu yanlış süreçten dönmeye ve acil mevzuat değişikliği yaparak liyakat esaslı bir görevlendirme süreci başlatmaya davet ediyoruz. Mevcut uygulamada ısrar edilmesi halinde, yapılan başvuruların tamamının iptal edilerek tüm adaylar için eş zamanlı yeni bir başvuru süreci başlatılmasını talep ediyoruz. Eğitim-İş olarak bu şaibeli durumun takipçisi olmaya devam edeceğiz.”
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ