Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,61 / Satış: 8,64
€ EURO → Alış: 10,28 / Satış: 10,32

Hatay Eğitim Sen, EBA TV’de idam gösterimine tepkili:

Hatay Eğitim Sen, EBA TV’de idam gösterimine tepkili:
  • 25.03.2020
  • 2.045 kez okundu

İzaha Muhtaç Bir Durum…

Hatay Eğitim Sen, Pazartesi günü ilkokul, ortaokul ile lise öğrencilerine yönelik TV’de başlatılan “Uzaktan Eğitim” kapsamında, ortaokul öğrencilerine ders anlatımı arasında, eski Başbakanlardan Adnan Menderes’in idamının gösterilmesine tepki gösterdi. Eğitim Sen açıklamasında, “İzaha muhtaç bir durum” yorumu yapıldı.
Hatay Eğitim Sen Yönetimi adına başkan Özgür Tıraş’ın kaleme aldığı eleştiri yazısı şöyle:
“Uzaktan eğitimin ilk gününde, öğrencilere Adnan Menderes’in idamı ile ilgili video izlettirilmesi, ders aralarında çalınan ilahiler, bir kamu kurumu olan MEB açısından izaha muhtaç bir durumdur. İçerisinden geçmekte olduğumuz bu olağanüstü dönemde dahi, eğitimi bir siyasetin, yeni rejimin inşası çabası olarak gören bu yaklaşımı kabul etmeyeceğimizi bir kez daha ifade ederiz. Milyonlarca öğrenciye, psikolojilerini olumsuz etkileyecek video izlettirme hakkının kimsede olmadığını belirtiriz.”
Eğitim Sen Genel Merkezi’nden, koronavirüs salgını , EBA TV’den uzaktan eğitim yayınları başta olmak üzere, diğer gündem konularıyla ilgili de şu açıklama yapıldı:
“Koronavirüs salgın tehdidinin artarak devam ettiği günlerden geçmekteyiz. Yapılan test sayısının azlığına rağmen, tanı konulan ve yaşamını yitiren yurttaşlarımızın sayısının yükseliyor olması kaygılarımızı artırıyor. Dün akşam yapılan açıklama ile tanı konulan kişi sayısı 1236’ya, yaşamını yitirenlerin sayısı ise 30’a ulaşmış durumdadır. İlk gün yaptığımız açıklamada belirttiğimiz üzere, bu süreçten dayanışmayla ve birlikte çıkacağız. Bunu da, bilimin ve ilgili kurumların bilgilendirme, uyarı, öneri ve görüşlerini titizlikle takip ederek yapacağız. Ancak bir taraftan kamu yöneticilerinin yapılan tüm uyarılara rağmen almaları gereken önlemleri yeterince ve zamanında almadığını, yurttaşların da ‘Evde Kal’ uyarılarına tam olarak uymayarak sürecin ağırlaşmasına neden olduğunu gözlemlemekteyiz. Bütün bunlarla beraber, tüm kesimlerin dayanışma ve birlikte olma çağrısı yaptığı bir dönemde, seçilmiş belediye başkanlarının görevlerinden alınarak yerlerine kayyum atanması kabul edilebilir bir durum değildir. Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu, karar vericileri, risk altında bulunan tüm kesimlerle ilgili gerekli önlemleri almaya, yurttaşları da salgın tehdidi ortadan kalkana dek ‘Evde Kalmaya’ bir kez daha çağırır, tüm kesimleri bilimin ve ilgili kurumların uyarı ve önerilerine uygun davranmaya davet eder. Bugünün gündemi; Okulların kapalı olması ve ne zaman yeniden açılacağı ile ilgili bir belirsizlik olmasından kaynaklı, uzaktan eğitim EBA TV aracılığıyla başladı. EBA sistemine ise yaşanan yoğun internet kullanımından dolayı sağlıklı erişim sağlanamadığını da belirtmek gerekmektedir. EBA TV ile ilgili ilk izlenimler, planlamanın ve ders içeriklerinin belirlenmesi ile ilgili yeni bir değerlendirmeye ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Ders içeriklerinin zorluk derecesi, öğrencilerin takibine çok uygun olmayan şekilde ders çekimlerinin yapılmış olması, ders içerikleri ve kullanılan örtük müfredat unsurları sorunludur.
Uzaktan eğitimin ilk gününde, öğrencilere Adnan Menderes’in idamı ile ilgili video izlettirilmesi, ders aralarında çalınan ilahiler, bir kamu kurumu olan MEB açısından izaha muhtaç bir durumdur. İçerisinden geçmekte olduğumuz bu olağanüstü dönemde dahi, eğitimi bir siyasetin, yeni rejimin inşası çabası olarak gören bu yaklaşımı kabul etmeyeceğimizi bir kez daha ifade ederiz. Milyonlarca öğrenciye, psikolojilerini olumsuz etkileyecek video izlettirme hakkının kimsede olmadığını belirtiriz.
MEB ve günlerdir uzaktan eğitimin tanıtımını yapan Milli Eğitim Bakanının, acilen bu konu ile ilgili kamuoyunu bilgilendirmesi gerekmektedir. Milyonlarca öğrenciye izlettirilecek videoların denetime tabi tutulmadan yayınlanabileceğini düşünmek bile istemiyoruz. Eğer denetlenmedikleri veya incelenmedikleri için böylesi hatalar olmuşsa, MEB’in eksikliği ve ihmali olan görevliler ile ilgili acilen inceleme başlatması gerekmektedir. Eğer, bu içerikler incelenmesine rağmen yayınlanmasında sakınca görülmediyse, bu durumda sorunumuz daha büyük demektir. Bu konunun açığa kavuşması ve kamuoyunun eleştirilerine tatmin edici yanıtlar verilmesini beklemekteyiz.
Uzaktan eğitimde kullanılacak ders içerikleri, görselleri ve diğer materyalin yayınlamadan önce bilim insanlarından oluşan bir kurul tarafından değerlendirilmesi gerektiği açıktır. Bilimsel gerçeklikle bağdaşmayan, pedagojik açıdan uygun olmayan içerikler mutlaka ayıklanmalıdır. MEB’e bu konu ile ilgili yeni bir çalışma yapmalı ve tüm kesimleri bu çalışmaya dahil etmelidir. Sendikamızın tüm yayınları yakından takip ederek, gerekli uyarıları yapacağı ve atılması gereken adımları atacağı bilgisini kamuoyu ile paylaşırız. Eğitim Sen, çocuklarımızın bu olumsuzluklardan daha fazla etkilenmemesi ile ilgili sorumluluklarının farkında, yerine getirmede de kararlı olduğunu kamuoyu ile paylaşır.
Mart 2020 tarihinde yayınlanan 2020/4 sayılı genelge ile kamu çalışanlarının uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma veya idari izinli sayılmaları ile ilgili bir adım atılmış oldu. Salgın tehdidinin arttığı dönemde sendikamız tarafından da sıklıkla yapılan çağrının karşılık bulması olumlu olmakla beraber, kurum yöneticilerinin keyfi ve adil olmayan uygulamalara başvurmaması uyarısını yapmayı da gerekli görüyoruz. Sürecin merkez yürütme kurulumuz tarafından titizlikle takip edileceğini kamuoyu ile paylaşırız.
Ücretli öğretmenler, usta öğreticiler ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışan öğretmenler başta olmak üzere, eğitim emekçilerinin yaşamakta olduğu sorunlar tüm karar vericiler tarafından bilinmesine rağmen, çözüm için somut adım atılmamaktadır. Sorunları çözme sorumluluğu olanların, hem bu konuda adım atmayıp hem de TV ekranlarında ‘Bu dönem, paranın düşünüleceği bir dönem değil’ diye açıklama yapmalarını kabul etmemiz mümkün değildir.
Biz emekçileri, kimse yoksulluğa hamasetle ikna etmeye çalışmasın. Mücadelemi,z yoksulluğun ortadan kalktığı, eşit ve özgür bir dünya içindir.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ