Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,26 / Satış: 7,29
€ EURO → Alış: 8,59 / Satış: 8,62

Hatay Eğitim Sen’e göre; mevcut sınav sistemi yanlış:

Hatay Eğitim Sen’e göre; mevcut sınav sistemi yanlış:
  • 29.06.2019
  • 658 kez okundu

Eşit, Parasız, Bilimsel Ve Laik Eğitim İstiyoruz…

Hatay Eğitim Sen, paralı eğitim uygulamaları, niteliksiz eğitim ve eşitsiz bir yarış içinde sürekli değişen sınav sisteminin, çocukların ve gençlerin geleceğini ellerinden çaldığını, onları büyük bir gelecek kaygısıyla karşı karşıya bırakıp baskı altına alarak, yaşamlarına mal olduğuna dikkat çekti. Hatay Eğitim Sen açıklamasında, LGS sonrası intihar eden Yunus adlı öğrencinin birkaç gün önce defnedildiğini hatırlatarak şunları savundu:
“Bakan olduktan bu yana, öğrenci eğitiminden ve öğretmenin önemliliğinden sürekli bahseden Milli Eğitim Bakanı, AKP’nin yıllardır sürdürmekte ısrar ettiği yanlış eğitim politikasının devamında ısrar etti. LGS’nin eksikliklerine rağmen, iyi bir sınav sistemi olduğunu defalarca ifade etti.
24.06.2019 günü, Kocaeli’nin Derince Yenikent Mahallesi’nde oturan 8. sınıf mezunu 14 yaşındaki Yunus Faruk Matur, LGS’den istediği puanı alamaması üzerine babasıyla tartışırken aniden 6’ncı kattaki evin balkonuna koşarak aşağı atladı. Ağır yaralanan Matur, ambulansla kaldırıldığı Derince Eğitim Araştırma Hastanesi’nde yapılan bütün müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.
AKP’nin cemaatlere, gerici vakıflara ve sermayeye göre programladığı eğitim politikası, çocuklarımızın geleceğini yok etmektedir. Paralı eğitim uygulamaları, niteliksiz eğitim ve eşitsiz bir yarış içinde sürekli değişen sınav sistemi, çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğini ellerinden çalıyor, onları büyük bir gelecek kaygısıyla karşı karşıya bırakıp baskı altına alarak yaşamlarına mal oluyor.Eğitimde ideolojik dayatmalar sonucunda çocuklarımızı bu eğitim sisteminin içinde bir kobay haline getiren, öğrencileri birer ara eleman olarak kullanmaya çalışan bu eğitim politikalarının yürütücüsü olan AKP, bu ölümlerin sorumlusudur. Bizler, bu düzenin, Yunus gibi gençlerimizi ve çocuklarımızı aramızdan almasını istemiyoruz. Çocuklarımızın geleceğini ellerinden çalan bu sınav sistemini istemiyoruz. Eşit, parasız, bilimsel ve laik bir eğitim sistemi istiyoruz.Başta Yunus’un ailesi olmak üzere, sıra arkadaşlarına ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ