Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,28 / Satış: 8,31
€ EURO → Alış: 10,07 / Satış: 10,11

Hatay Eğitim Sen’in isteği:

Hatay Eğitim Sen’in isteği:
  • 30.07.2019
  • 921 kez okundu

Grup Yorum’a Yönelik Konser Yasaklarına Son Verilsin!

Öğretmen Sendikası Eğitim Sen Hatay Şubesi, Grup Yorum müzik grubunun 1985’ten bu yana halkın türkülerini yapan bir grup olduğunu, hem ülkemizde hem de dünyada 85’ten bu yana sayısız konser veren Grup Yorum’un sanatının asıl kaynağının halk olduğu görüşünü bildirdi ve bu gruba yapılan konser yasağının kalkmasını istedi.
Hatay Eğitim Sen Yönetim Kurulu açıklamasında şu görüşler paylaşıldı:
“Bağımsız Türkiye konserleriyle milyonlarca insana konser vermiş olan Grup Yorum’un son süreçte yine konserleri yasaklanmış, üyelerinin başlarına ödül konulmuş, hala tutuklu olan üyeleri bulunmaktadır. Grup Yorum üyelerinin tutuklanma gerekçesi ise ‘halka moral vermek’ olarak açıklanmıştı.
Son olarak Samandağ Evvel Temmuz Festivali kapsamında vereceği konser de terörize edilerek yasaklanmıştı. Yıllarca herhangi bir sorun yaşanmadan verdiği konser, bu yıl sakıncalı bulunup yasaklandı. Konser günü 12 kişi gözaltına alındı. İlimizde yıllarca kimsenin burnunun kanamadığı Grup Yorum konserinde yasaklamaların olması, halkın tepkisine yol açmıştır. Grup Yorum’un terörize edilerek yasaklanması kabul edilemez. Grup Yorum halktır. Konserlerinin yasaklanması, medyadan hedef gösterilerek haber yapılması, Grup Yorum’u halkın içinden koparamaz. Grup Yorum, dünyada eşi benzeri olmayan, milyonları doldurduğu meydanlarda ve stadyumlarda konser vermiştir. Hiçbir sorun yaşanmamıştır.
Grup Yorum konser yasaklarının kaldırılması, baskıların son bulması, tutuklu üyelerinin serbest bırakılması, üyelerinin başlarına konan ödüllerin kaldırılması için süresiz açlık grevindedirler. Hala tutuklu bulunan 6 üyesi süresiz açlık grevindedir.
Açlık grevi yaparak taleplerinin karşılanmasını isteyen Grup Yorum’un, bizler de taleplerinin karşılanmasını istiyoruz. Açlık grevleri birer çığlıktır. Adalete olan açlıktır. Adaletsizliğe uğramış, hak arayan ve seslerini duyurabilmek için son çare olarak açlık grevine başlayan her kim olursa olsun, seslerine kulak verilmeli, talepleri karşılanmalıdır. Bir ulusun türkülerini yapanlar, yasalarını yapanlardan daha güçlüdür.
Son olarak, bizler, Eğitim Sen Hatay Şubesi olarak, anti demokratik uygulamalara her zaman karşı duracağımızı belirtir, anti demokratik uygulamalar karşısında direnen herkesin yanında durmaya devam edeceğimizi kamuoyu önünde bir kez daha ifade ederiz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ