Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,54 / Satış: 8,57
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Hatay, En Kritik İl’lerden

Hatay, En Kritik İl’lerden
  • 27.11.2020
  • 2.293 kez okundu

Türkiye’de, Çarşamba günü 28.351 KOVİD vakası yaşandı. Türkiye, bu rakamla beraber Avrupa’da 1’inci, Dünya’da ise 3’üncü oldu.

HATAY, son dönemde, KOVİD vakaları sayısı ve ölümleri ile yoğun bakım üniteleri doluluk oranında ilk sıraya oturdu. İlimizde KOVİD vakaları artışı, kaygı verici boyutta yaşanıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çarşamba akşamı gerçekleşen Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından çok kritik açıklamalar yaptı. Bakan Koca, koronavirüs vakalarının son bir haftada yüzde 50 arttığını belirtti. Vaka sayılarının da günlük tabloya ekleneceğini aktaran Fahrettin Koca, kritik illerdeki yoğun bakım doluluk oranlarını açıkladı.
Bakan Koca’nın açıklamasına göre, Türkiye’de Çarşamba günkü vaka sayısı 28.351’i buldu. Bu vaka sayısı ile ülkemiz, Avrupa’da en fazla vaka yaşayan ülke durumuna gelirken, Dünya sıralamasında da Türkiye 3.oldu. Bakan Koca, yoğun bakım doluluk oranına ilişkin % 100’e varan artışlar yaşanan 15 İl’i ise Hatay’ı başa ekleyerek şöyle sıraladı:
Hatay, Adana, Osmaniye, Mersin, Artvin, Edirne, Samsun, Kırklareli, Tokat, Trabzon, Aydın, Zonguldak, Ordu Çanakkale, Antalya, Düzce, İzmir, Manisa ve Tekirdağ.
Sağlık Bakanı Prof. Dr. Fahrettin Koca’nın, Çarşamba günkü açıklamalarından özet bilgiler şöyle:
– Altyapımızın gücü yanında, her kapasitenin de bir sınırı vardır. Hiç kimse, kendini mücadele sorumluluğu taşımaktan uzak görmesin. Hiç kimse, ‘Hasta olursam, sağlık çalışanlarını tedavimi nasıl olsa yapar’ kolaycılığına düşmesin.
-Sağlık personelimizin, ailelerinin yanına döndüğünde, yorgunluktan onlara ayıracak vakti kalmadığını unutmayalım. Sağlık ordumuz, yıllık izinlerini bile kullanamamaktadır
– Onlara destek verelim, kalabalıklardan uzaklaşalım, eş-dost-akraba ziyaretlerini erteleyelim. Yasakları beklemeden, hayatımızı tanzim edelim
– Türkiye’de vakaların bütün illerde neredeyse arttığını, ortalamanın üzerinde ciddi bir artış olduğunu; Mersin, Edirne, Kocaeli, Bursa, Kırşehir, Hatay, Osmaniye ve Adana’nın yüksekliğini gösteren, pnömoni oranının düştüğünü hepsinde görmekteyiz
– Zatürre oranı düştü. İlaçların kullanımıyla birlikte, zatürre oranlarımızın ne kadar düştüğünü görmüş oluyoruz. Doluluk oranlarına baktığımızda; İstanbul’da yoğun bakım doluluk oranı yüzde 70’lere dayanmış durumda.
– Bu oranın oldukça yükseldiğini, yer yer bazı hastanelerimizde yoğun bakım sorunu yaşandığını görüyoruz.
– Ankara’da ise servis doluluk oranı 62.3, yoğun bakım doluluk oranı 75.4. Ankara’da da yoğun bakım doluluk oranının arttığını görmüş oluyoruz.
– Yüzde 25 yatağın boş olduğu anlamına geliyor, ama bu boşluğun sadece kovid hastaları için kullanılmayacağını bilelim. Çünkü bazı diğer hastalıkların da tedavisini yapıyoruz. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ