Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Hatay Halkevi, Umuda koşacak…

Hatay Halkevi, Umuda koşacak…
  • 27.09.2017
  • 1.869 kez okundu

Halkevlerinin, ‘Benim Kızım Okuyacak’ sloganıyla oluşturduğu yeni projesine Hatay Halkevi olarak kendilerinin de destek verdiğini söyleyen Mahir Mansuroğlu, eğitimde gerici kuşatmayı kırmak isteyenlere seslendi ve “Bu umuda siz de omuz verin” dedi.

Halkevlerinin başlattığı yeni bir proje noktasında konuşan ve Ahmet Atakan Kütüphanesi ile çocuklara verdikleri desteğin bu defa ‘kız çocukları’ başlığında ilerleyeceğini dile getiren, Hatay Halkevi yöneticilerinden Mahir Mansuroğlu, eğitim sistemi içinde en fazla mağdur edilen kesim olan ‘kız çocukları’ için başlattıkları ‘Benim Kızım Okuyacak’ Projesi’nin önemine işaret ederken, ‘niye’ bu proje sorusuna cevaplarını ‘Halkevleri’ noktasında şöyle sıraladı:
“Çünkü benim kızım kendi ayakları üzerinde duracak… Özgürlüğünden ödün vermeyecek… Gerçek anlamda çağdaş dünyanın öznesi olacak… Eşitlik ilkesini savunacak… Çocuk yaşta evliliklere ‘dur’ diyecek… Şiddete boyun eğmeyecek… Tacize karşı sessiz kalmayacak… Haklarına sahip çıkacak, itaat etmeyecek… ‘Bu hayat benim’ diyecek… Hayallerinin peşinden koşacak… Geleceğini kendi elleriyle kuracak… Meslek sahibi olacak… Çağdaş bir eğitimden ve gelecekten vazgeçmeyecek… Eşitlikçi bir toplum için çalışacak… Dayanışma içerisinde olacak, güçlenecek… Hak ihlallerine karşı dik duracak… Karanlığa teslim olmayacak… Laiklikten ödün vermeyecek… Gericiliğe karşı çevresine ışık tutacak…”
-KOŞALIM MI?-
Yaklaşan İstanbul Maratonu’na işaret eden ve yeni projeleri noktasında ‘kız çocukları’ için koşacaklarını ve bu kampanya çerçevesinde verilen her desteğin çok önemli olduğunu söyleyen Mahir Mansuroğlu yanı
sıra, Halkevleri
tarafından
yapılan bilgilendirme de bu yönde:
“Halkevleri Vakfı olarak, kız çocuklarının eğitimine ve barınmasına doğrudan katkı yapabilmek için ve yaşadıkları sorunlara farkındalık yaratabilmek amacıyla 2017 İstanbul Kıtalararası Avrasya Maratonu’na katılıyoruz. Gelin adımlarımızı çoğaltalım, birlikte koşalım, umut olalım, dayanışma içerisinde olalım ve Maraton koşusunu birlikte duyuralım. Maratona katılacaklar, koşucuları uğurlayanlar, koşucuları karşılayanlar, fiziken orda olamayıp kalben olanlar ‘Benim Kızım Okuyacak’ Projesi’ni bağışlarınızla destekleyebilirsiniz.
Yeni bir hikâyeyi hep birlikte yazalım, ‘Benim Kızım Okuyacak’ Projesi hepimizin…”
-NE YAPABİLİRİM?-
Bu soruya karşılık paylaşılan bilgi ise şöyle:
“Benim Kızım Okuyacak Projesi kapsamında ilk olarak yapabileceğin en büyük yardım, bizim için Maraton’a katılmak olacaktır. Peki, Maraton’a katılacaksınız da ne olacak? Çok basit… Maraton’a kayıt olduktan sonra, senin için oluşturacağımız profil sayfanı sosyal medya hesaplarından, telefonla haberleşme araçlarından, mail yolu ile ve bunun dışında bir çok kitle iletişim aracını kullanarak, projemiz için bağış toplaman gerekiyor.
Eğer diyorsanız ki, ‘ben koşuya katılamam, ama sizin için bu projede gönüllü olarak çalışabilirim….’, bu durumda sosyal medya hesaplarımızı daha çok insana ulaştırmak için bize yardım edebilirsiniz. Biz de bu sayede seninle birlikte kampanya için hedeflediğimiz tutara daha hızlı bir şekilde ulaşabiliriz. ‘Ben, projenizde yanınızda olmak isterim, ama sosyal medya kullanmıyorum. Ama yapabileceğim bir çok şey var’ diyorsanız, bu durumda da bizimle iletişime geçebilirsiniz.”
-İLK ADIM, MARATON-
“Benim Kızım Okuyacak kampanyasının ilk adımı, ‘Umuda Koşuyoruz’ Projesi. Bu proje kapsamında ‘umuda koşanlar’ 2017 İstanbul Avrasya Kıtalar Arası Maratonu’nda yerini alıyor.
Kampanyanın internet sitesi benimkizimokuyacak.org’da şöyle yazıyor:
“Serzenişte bulunmuyoruz, adım atıyoruz ve diyoruz ki; Halkevleri Vakfı olarak, kız çocuklarının eğitimine ve barınmasına doğrudan katkı yapabilmek için ve yaşadıkları sorunlara farkındalık yaratabilmek amacıyla, 2017 İstanbul Kıtalararası Avrasya Maratonu’na katılıyoruz.”
İlk hedefi, Türkiye’nin farklı yerlerinde daha fazla sayıda yurt açabilmek ve barınma bursu sağlamak olsa da, bu kampanya ilerleyen zamanda kız çocuklarının eğitim hayatı boyunca temel ihtiyaçlarını karşılamaya doğru giden yolda bir kilometre taşı.
-NEDEN MARATON?-
İstanbul Avrasya Kıtalararası Maratonu’nda koşanlar, bir yandan mesajlarını kitlelere ulaştırırken bir yandan da yürüttükleri kampanya için kaynak sağlayabiliyor. Benzer kampanyaların fonlarının yüzde 25-30’u da bu ve benzeri maratonlardan sağlanıyor.
“Benim Kızım Okuyacak” kampanyası için “Umuda Koşuyoruz” diye maratona katılacak olanlar, hem kız çocuklarının içinde yaşadığı koşullara dikkat çekecek hem de kampanyayı duyurmuş olacak. Kampanyaya destek olmak isteyenler ise maddi destekte bulunarak açılacak yeni yurtlara, sağlanacak barınma burslarına ve ilerleyen zamanlarda gerçekleştirilecek yeni projelerin gerçekleşmesine katkı sağlamış olacak.
Kampanyayı ne kadar çok insan duyarsa ve ne kadar çok katkı yapılırsa, o kadar çok kız çocuğuna destek sağlanacak.
-KAYIT ZAMANI-
Kampanyada maraton koşucusu olarak yer almak isteyenler, benimkizimokuyacak.org adresinden koşucu kaydı yapabilir. Bunun yanında, gönlü “Benim Kızım Okuyacak”tan yana olanlar ise kampanyanın Facebook sayfasını takip edip paylaşabilir, kampanyayı duyurmak için sosyal medya etkinliklerine katılabilir.
Serzenişte bulunmayıp bir adım atmak isteyen koşucular için son kayıt tarihi 30 Eylül. Koşu ise 12 Kasım sabah 09.00’da başlayacak. Şimdiden Türkiye’nin birçok yerinde antrenmanlar başlamış durumda. Etkinliklere katılmak ve destek sunmak için Halkevleri Vakfı ile iletişime geçebilirsiniz.  -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ