Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,06

Hatay İçin Birlikte Çalışmalıyız

Hatay İçin Birlikte  Çalışmalıyız
  • 30.12.2017
  • 1.391 kez okundu

Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş, “Siyaset karın doyurmuyor. Hatay’ın geleceği için projeler üretmek, çalışmak lazım” dedi ve Gastronomi Hatay ile Hatay Expo 2021’i anlattı, 2018’in yol haritasını çizdi, mesaj verdi:

BŞB Başkanı Savaş, Hatay’ı ve Hatay insanını geleceğe taşımak için tüm kurumlarla birlikte çalışmak istediklerini söyleyerek, Gastronomi ve EXPO’yu da kastederek, “Elimizde 2 karpuz var. Tek başımıza iki kolumuzda karpuzla gidersek, düşebilir, karpuzlar kırılabilir. Biz, Hatay’ın tüm dinamikleriyle birlikte el ele vererek istiyoruz” açıklaması yaptı.

Hatay Büyükşehir Belediye (BŞB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, dün sabah basın mensupları ve STK temsilcilerini kahvaltı ortamında konuk ederken, Gastronomi Hatay ile Hatay Expo 2021’in 2018 yılı yol haritası ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Toplantıda, önce, “Gastronomi Şehri ve Hatay Expo ile ilgili olarak bu konuların uzmanı, koordinatörü, bir ölçüde de yaratıcısı olan Ömer Faruk Çelebi, EXPO’nun, aslında İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yerle bir olan Avrupa’yı yeniden yapılandırmak ve yaşam merkezleri kurabilmek için kurulan bir organizasyon olduğunu hatırlattı ve şunları söyledi:
“Bu organizasyon, bahçe ve parklardan öte adeta bir mahalle gibi. Orada yaşayan insanlar ve o mahallenin içi de cennet gibi. İçinde küçük şelaleler, dünyanın en güzel çiçekleri, botanik bahçe ve ağaçlar yapılıyor. Bizim temamız da ‘Medeniyetler Bahçesi’ oldu. Medeniyetler kentinde öyle bir bahçe yapalım ki, bugüne kadar eşi benzeri olmayan bir medeniyetler bahçesi olsun. Bunu da adeta çiçek ve bitki olimpiyatları gibi bir yarışma ile yapıp dünyaya göstermek istiyoruz.
21. Yüzyılda böyle bir bahçeyi de, tarihimizi de geleceğe taşımak istiyoruz. Bu da bizim için çok heyecan verici. Eğer biz bu organizasyonu bu şekilde başarabilirsek; Ortadoğu’ya, Kuzey Afrika’ya, Orta Asya’ya ve Türkiye’ye de örnek olmuş oluruz. Buradaki çalışmalarımızı da halkımız ile birlikte paylaşacağız. Ayrıca bu organizasyon ile çiftçilerimizin kalkınması için de çok önemli.
EXPO, gerçek bir kalkınma projesidir. EXPO’yu olimpiyat gibi yapabilirsek çok ses getireceğimize inanıyorum. 2018 yılında ilk 6 ay sadece EXPO alanı değil, kırsal alanların kalkınması ile ilgili çalışmalar da yapmak istiyoruz. 2019’da master planlarımız bitmiş olacak ve uygulamalara başlamış olacağız. 2020 yılı ise bu işin daha detaylı profesyonel olma zamanı olacak. O zaman da bütün aldığımız dersleri uygulamaya geçeceğiz. EXPO ve Hatay’ın tanıtımı için gerek basınımız gerekse sivil toplum kuruluşlarımıza çok iş düşüyor.”
SAVAŞ; Hatay’ın kurtuluşu kadar önemli 2 Proje…
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da, Hatay’ın Gastronomi Şehri ile Expo’yu kazanmasının 23 Temmuz 1939 tarihinden bu yana, yani kurtuluş gününden bu yana Hatay için en önemli iki olay olduğunun altını önemle çizdi.
BŞB Başkanı Lütfü Savaş şöyle devam etti:
“Bir davaya ne kadar fazla insan inanır ve elinden tutarsa, o dava o kadar başarılı olur. Son altı buçuk yılda insanımız oldukça ümitsizliğe kapılmış, moral ve motivasyonu düşmüş, karamsar bir tablo içerisindeydi. Hem yurt içi hem de yurt dışında, Hatay sanki bir savaş meydanıymış gibi algılanıyordu. 5-6 aydır bu ön yargıyı hep birlikte yıktık. Burada en önemli olay, savaşın sona ermesi ve insanlarımızın gelecek adına biraz da olsa umut beslemesidir. EXPO ve gastronomi olmak üzere iki önemli organizasyonumuz var. Bu organizasyonları gerçekleştirilirken her şeyi tek başına HBB yapmayacak. Bu iki organizasyonu sürdürebilmek çok önemli. Birini 2021 yılında gerçekleştireceğiz, diğeri ise hayat boyu altın bilezik görevi üstleniyor. Hatay’ın anavatana katılışından sonraki iki önemli olay, EXPO ve gastronomi. Bizler bu iki hadiseye sahip çıkarsak, Hatay hem zihinsel hem ekonomik hem de toplumsal bütünlük olarak yüzyıllarca faydasını görür. Yeter ki biz, toplumumuzun insanımızın bilinç seviyesi ile takım ruhunu yükseltelim ve bu iki olaya onları odaklandıralım.”
-HATAY’IN PROJESİDİR-
Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş, Hatay’da güncel olarak ‘siyasetin’ en ağırlıklı konu olduğunu, oysa siyasetin 2-3 ay yapıldıktan sonra bırakılması, kentin gelişimi ile projeler üretmek gerektiğini, zira siyasetin karın doyurmadığının altını çizdi ve şöyle devam etti:
“Bugünden itibaren, EXPO 2021 geleceğe daha da ‘umutla baksın’ diye, yol haritamızı oluşturup bu yükü birlikte taşıyabiliriz. Finale sıkışarak gitmek istemiyoruz. Hazır ve huzurlu bir şekilde gitmek istiyoruz. EXPO 2021’in hayal ettiğimiz gibi geçmesi için son 6 aya hazır girmemiz lazım. 2020’in son çeyreğinde bu işin hazır olması lazım. Bana diyorlar ki, ‘neden bu kadar uzun planlar yapıyorsun, yarın ne olacağın belli değil?’ Küçücük ticari bir işletmenin bile master planı var. Biz de büyükşehiriz, Hatay’ız. Hatay’ın da kendine göre gelecekle ilgili bir plan projesi olması lazım. İnsanlar değişebilir, ama hizmetler baki kalır.
EXPO 2021’i, ben kendimi düşünerek almadım. Onu oy verecek olan halk bilir. Bizim görevimiz, gelecekle ilgili proje yapmak. Biz, EXPO’nun yetişmesi için 2021 yılına hedef koyduk. Hedefi, planı ve projesi olmayan hiçbir şey başarılı olamaz.
Geçtiğimiz günlerde bir yemek yarışması yaptık, çok ses getirdi. Ocak ayı sonunda bir yemek yarışması daha yapacağız. Amacımız, antrenman yapmak ve final gününde hazır olmak. Bu işe birlikte sahip çıkalım. Siyaseti karıştırmadan, Hatay ve Hatay’ın geleceğini konuşacağız. Bu sadece Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin bir projesi değildir. Bu, tüm Hatay halkının projesidir. Farklı görüşe sahip tüm kardeşlerimiz ve hemşehrilerimizle siyasi kaygı gütmeden zevkle çalışabiliriz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ