Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,64 / Satış: 6,66
€ EURO → Alış: 7,27 / Satış: 7,30

Hatay, ipeğinden künefesine…

Hatay, ipeğinden künefesine…
  • 16.09.2017
  • 818 kez okundu

17 Eylül’e kadar Antalya’da…

Hatay, Antalya Ticaret Borsası’nın (ATB), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin desteğiyle bu yıl 8’incisi düzenlediği Yöresel Ürünler Fuarı’nda (YÖREX) yöresel zenginliğini paylaşmayı sürdürüyor.

Yerel ekonominin güçlenmesini ve ülkemize ait ürünlerin dünya çapında markalaşmasını sağlayan coğrafi işaretlere sahip kent ekonomilerinin kendilerini tüm ülkeye tanıtma fırsatı bulduğu Antalya’daki Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX), 81 ilin yöresel zenginliklerini aynı çatı altında topladı. Bu illerden bir tanesi olan Hatay, coğrafi işaret aldığı ürünleri yanı sıra, sahip olduğu geleneksel tatları ve üretimleri de 17 Eylül’e kadar açık kalacak Fuar kapsamında ziyaretçilerle paylaşmayı sürdürecek.
Hatay ve diğer illerin bu konudaki çalışmalarına işaret eden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Burada 120’nin üzerinde Oda ve Borsamız var. Bunu çok önemsiyorum zira biz kendi değerimize sahip çıkmazsak, başkası gelir sahiplenir. Oda ve Borsalarımız hem YÖREX’e destek veriyor, hem de kendi yöresel ürünlerine sahip çıkıyorlar. Bunların coğrafi işaretlerini alıp, şehirlerine kazandırıyorlar” diye konuştu.
Hisarcıklıoğlu, hali hazırda 3 yöresel ürünün Avrupa’da tescillendiğini belirterek, “Gaziantep Baklavası, Aydın İnciri ve Malatya Kayısısı. Bunu başaran Gaziantep Sanayi Odamızı, Aydın Ticaret Odamızı ve Malatya Ticaret ve Sanayi Odamızı tebrik ediyorum. Diğer yerel ürünlerimizin de AB nezdinde tescili için TOBB, oda ve borsa camiası olarak çalışıyor ve üreticilerimize yardım ediyoruz” ifadesini kullandı.
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ