Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

Hatay Milletvekili Suzan Şahin’in iddiası:

Hatay Milletvekili Suzan Şahin’in iddiası:
  • 10.10.2019
  • 724 kez okundu

Tarihi  Geçmiş 63.000 Aşı Çocuklara Uygulandı

CHP Hatay Milletvekili Av.Suzan Şahin, profilaksi ve risk grubu aşılamaları için temin edilen aşılardan son kullanma tarihi geçtiği görünen 72.000 doz aşının, okul çağında olan yaklaşık 63.000 çocuğa uygulandığını öne sürdü. Milletvekili Şahin, konuyu TBMM gündemine taşıdı.
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin’in bu konudaki açıklaması şöyle:
“Sayıştay tarafından yapılan tespitlere karşılık, kamu idaresi tarafından verilen yanıtlarda, profilaksi ve risk grubu aşılamaları için temin edilen aşılardan son kullanma tarihi geçtiği görünen 72.000 doz aşının okul çağında olan yaklaşık 63.000 çocuğa uygulandığının görüldüğüne yer veril-mişti! Türkiye’de son kullanma tarihi geçen bayat aşıların tespit ve takibi yapılmıyor. İl Sağlık Müdürlükleri, bayat aşıları kamu sağlığına zarar verdiği gibi, binlerce çocuğa uygulanarak devlet eliyle insanlık suçu işleniyor.”
CHP’li Şahin’in, konuyla ilgili olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplamasını istediği sorular ise şöyle:
1. Türkiye genelinde miadı dolan aşıların tespit ve takibi nasıl yapılmaktadır?
2. İl sağlık müdürlükleri ve sağlık tesislerinin depolarında bulundurulan aşıların tespiti sürecinde aşıların miadı dolması dikkate alınmadan mı aşılama yapılmaktadır?
3. Miadı dolmuş aşıların yapıldığı kamu kurumlarınca bilinmekte ve takip edilmekte midir?
4. Miadı dolmuş aşıların yapılmasında ortaya çıkabilecek zararlar nedir?
5. Miadı dolmuş aşı hangi illerde yapılmış ve bu aşılamadan kaynaklı aşı yapılan çocuklarda herhangi bir rahatsızlık olmuş mudur? Miadı dolmuş aşı yapılan çocuklara zarar verilmişse bu zararlar nasıl giderilecektir? Sorumlular hakkında idari tahkikat yapılmış, herhangi bir yaptırım uygulanmış mıdır?
6. ATS ve MKYS verileri arasındaki farklılıklar neden kaynaklanmaktadır? Bu farklılıkların uyumlulaştırılması ve gerçeği yansıtmasına ilişkin bakanlığınızın ne gibi çalışmaları olacaktır?
7. İl sağlık müdürlükleri ve sağlık tesisleri depolarında bulunan miadı dolan aşılar nedeniyle kamunun uğradığı zarar nedir?
8. Miadı dolan aşıların depolanması ve kullanımına ilişkin bakanlığınız tarafından herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ