Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,03 / Satış: 6,06
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

Hatay Mobilyacısına

Hatay Mobilyacısına
  • 19.12.2017
  • 1.143 kez okundu

Akamib Desteği

Maliyet yapısı büyük ölçüde hammadde ve malzemeye dayalı olarak ilerleyen Mobilya Sektörü, üretimine yönelik en büyük desteği AKAMİB’den ‘Pazarlama’ noktasında almaya hazırlanıyor. Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB), üyelerinin dünyaya açılabileceği Alibaba.com, Kompass.com ve Turkishexporter.net sitelerine olan üyelik ücretini karşılama kararı aldı.

Pazarlama başlığında sıkıntısı olan üreticiler için önemli bir açılım yapan Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB), Hatay gibi ‘mobilya’ üretiminde ciddi bir altyapısı ve ‘markasal’ profili olan kentlerdeki üreticiler için ‘E-ticaret Sitelerine Toplu Üyelik Projesi kapsamında çalışma başlattı. Bu konuda yapılan son açıklamaya göre, ‘E-ticaret Sitelerine Toplu Üyelik Projesi kapsamında ihracatçıların üyelik ücretinin yüzde 80’i TİM, kalan yüzde 20’lik kısmı AKAMİB tarafından karşılanacak.
-BAKANLIK TEŞVİKİ-
Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB), üyelerinin dünyaya açılabileceği Alibaba.com, Kompass.com ve Turkishexporter.net sitelerine olan üyelik ücretini karşılayacak.
Konuya ilişkin konuşan AKAMİB Başkanı Bülent Aymen, birlik üyelerinin ücretsiz olarak üye olmasını sağlayacak bu teşvik ile beraber, dünya ticaretinde söz sahibi olan e-ticaret platformları üzerinden birliğin ihracatının ve Türkiye markasının bilinirliğinin artırılmasının hedeflendiğini belirtti. Bülent Aymen, “Büyük e-ticaret siteleri ticaretin şeklini, kurallarını yeniden belirliyor ve ihracatçılarımızın bu platformlarda mutlaka olması gerekli. İhracatçılarımızın bu platformlarda olması için her türlü desteği veriyoruz. Tüm dünyadan milyonların ziyaret ettiği bu sitelerde ihracatçılarımızın olması fuarlara katılmak, iş görüşmelerinde bulunmak ya da alım heyetlerini ağırlamak kadar önemli” dedi.
-URGE PROJESİ-
Bu arada, Akdeniz bölgesindeki firmaların tekstil ayağı için gelen bir diğer açıklamanın adresi ise ATHİB ve AHKİB oldu. Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB) ve Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AHKİB) bir ilke imza atarak, tekstil ve hazır giyim ihracatçılarını, Ekonomi Bakanlığı’nın 2010/8 Sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Desteklenmesi (UR-GE) Tebliği ile ortak pazarlar aramak için birleştiriyor.
Hatay’daki tekstil ihracatçıları için de önemli bir gelişme olan Proje kapsamında açıklamada bulunan Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Türkiye ve bölge istihdamında en büyük paya sahip olan bu iki sektörün AKİB çatısı altında beraber pazar arayacak olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, tekstil ve hazır giyim sektörlerinin birbirlerini besleyerek büyüyeceğini ve daha fazla üreteceğini, ayrıca bu projenin örnek bir proje olarak gösterileceğini söyledi.
-DAHA FAZLA FİRMA-
Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hayri Uğur ise, tekstil ve hazır giyim firmalarının özellikle Avrupa pazarındaki yerini sağlamlaştırabilmek ve yeni pazarlara erişebilmek adına bu projenin önemli bir fırsat olacağının altını çizerek, AKİB’in bölgedeki firmalara sunduğu Tasarım Desteği hakkındaki bilgilendirmelerin yanında bu proje ile daha fazla firmaya ulaşabileceklerini vurguladı.
-DEVLET DESTEĞİ-
“Akdeniz Tekstil ve Hazır Giyim Pazara Erişim URGE Projesi” ile firmalar, her bir organizasyon maliyetinin %75’i oranında devlet desteğinden prefinansman olarak faydalanma imkanı yakalayacak. Proje, Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından yürütülecek ve 22 Aralık 2017 tarihine kadar proje ön başvuruları alınmaya devam edilecek. Projeye başvurmak isteyen ve daha fazla bilgi almak isteyen tekstil ve hazır giyim firmalarının https://goo.gl/FuumZN sayfasında yer alan ilandaki kısa başvuru formunu doldurmaları gerekiyor. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ