Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,75 / Satış: 7,79

Hatay Onur Konuğu

Hatay Onur Konuğu
  • 20.11.2019
  • 678 kez okundu

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, 11 büyükşehir belediyesinin katılımıyla “Lezzetli Kış Şöleni” yapılacak …

Hatay Büyükşehir Belediyesi; İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipli-ğinde, 11 Büyükşehir Belediyesinin katılımıyla düzenlenecek “Lezzetli Kış Şöleni”ne Onur Konuğu olarak katılacak. Hatay Büyükşehir Belediye Baş-kanı Lütfü Savaş, Hatay Gastronomi Evi’nde düzenlediği basın açıklamasında, 20-31 Aralık’ta düzenlenecek şölene “1. Hatay Gastrofest” adıyla katılacaklarını söyledi, kendilerini Onur Konuğu olarak davet eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e teşekkürlerini iletti.
-İzmir’i Hatay sofrasına doyuracağız –
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin ilk defa bir fuara onur konuğu olarak davet edildiğini söyleyen Başkan Savaş, şunları dile getirdi:
“İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Fuar A.Ş.’nin ev sahipliğinde düzenlenen Lezzetli Kış Şöleni’ne onur konuğu olarak davet edildik. Dolayısıyla İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Beyefendi ve çalışma ekibine teşekkür ediyorum.
20-31 Aralık 2019 tarihlerinde Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak, İzmirliler ve İzmir’de yaşayan hemşerilerimizin yüzünü güldürmek ve eğlendirmek için fuarda belediyemize tahsisli büyük bir alan olacak. Fuarın yapılacağı alan olan Kültür Park’a Lozan Kapısı’ndan girdiğiniz anda Medeniyetler Şehri Hatay ve Hatay Mutfağı sizi karşılayacak. Biz de onur konuğu olduğumuz bu lezzetli kış şölenine 1. Hatay Gastrofest ile katılıyoruz.
Biliyorsunuz Hatay, UNESCO tarafından Gastronomi Şehri ilan edildi. Bunun sebebi tabi ki, eşsiz bir mutfak kültürüne sahip olmamız. 1. Hatay Gastrofest, bizim bu eşsiz yemeklerimizi sergileyebileceğimiz bir alan olacak. Yani 20 Aralık’tan 31 Aralık’a kadar İzmir’i Hatay sofrasına doyuracağız. Ayrıca yemek şovları, workshoplar ve künefe festivali de 1. Hatay Gastrofest’te olacak.
-Karsu, konser verecek;
Burak, lezzet şov yapacak-
Kırıkhan dendiğinde havuç, Altınözü dendiğinde zeytin, Dörtyol dendiğinde narenciye gibi örneklerle çoğaltılabilecek ürünler İzmir’de tanıtılacak. Biz, kültürel olarak, 13 medeniyete ev sahipliği yapmış bir memleketiz. Her gelip geçen medeniyet Hatay’da izlerini bıraktı tabi ki. Biz de bu medeniyetlerin mirasçısı olarak, kültürel anlamdaki zenginliklerimizi ayrı bir gece yaparak tanıtacağız. Bu gece sadece Büyükşehir Belediyemiz tarafından düzenlenen özel bir Hatay Gecesi olacak. Bu gecede, dünyaca ünlü sanatçı hemşerimiz Karsu Dönmez konser verecek. İnternet fenomeni hemşerimiz Burak Özdemir lezzet şov yapacak. Defne ve Apollon efsanesinin kahramanları tanıtılacak. Mehter takımımız, halk oyunları ekibimiz gösteri yapacak, zengin yemek kültürümüze ait Gastroşov yapacağız.
Kısacası biz Hatay olarak, bütün renklerimizle, soframızla, kültürümüzle ve tarihimizle 20-31 Aralık 2019 tarihleri arasından İzmir Kültür Park fuar alanında olacağız. Hatay’ımız artık fuarlara onur konuğu olarak davet ediliyor. Bununla gurur duyuyoruz. Herkesi, bu gurur günlerimiz olan 20-31 Aralık 2019 tarihleri arasında 1. Hatay Gastrofest’e bekliyoruz.”
Toplantıda ayrıca, organizasyon sorumlusu Mehmet Alakuş, şölenle ilgili ayrıntılı bilgiler aktardı.
-Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ