Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

“ ‘Hatay Peşaver olacak’ denirken hala mı sen-ben kavgası…!!!”

Fatih Ertürk
Fatih Ertürk
  • 26.02.2020
  • 929 kez okundu

Halk TV’de programcılığını yaptığım ve sunduğum “Türkiye Nereye” ve hafta içinde “Günün Raporu” programı, çok sayıda konuğu ağırlıyor. Doğal olarak, doğduğum topraklarla ilgili memleketimin mütevazi bir temsilcisi olarak beni kabul ettikleri için, söz Suriye sınırına geldiğinde, “Hatay” konusu da açılıyor.

Ancak geçtiğimiz hafta ilk kez, benim Hataylı olduğumu dikkate almadan bir yorum yapıldı, ki beni hem çok üzdü hem de çok endişelendirdi. Hem ülkem, hem doğduğum topraklar için yüreğim hopladı desem, abartı saymayın.

Çok önemli ve bölgeyi avucunun içi gibi bilen bir üst düzey istihbaratçı komutanın verdiği bilgiyi paylaşmadan önce, tarif edilen bölgeyi size biraz anlatayım;

“Peşaver, Pakistan’da, Hayber-Pahtunhva eyaletinin merkezi olan şehir. Kâbil Irmağı’nın kolu Bara kıyısında, Lahor’un 385 km kuzeybatısındadır. Ünlü Hayber Geçidi’nin 15 km güneyinde yer alan kentin stratejik yeri önemlidir. Anlamı, ‘sınır kenti’ demektir. Geçmişte İpekyolu’nun önemli duraklarından biridir. Afganistan’la Pakistan arası bir bölgedir. Nedir Peşaver Sendromu? ABD etiketli, Suudi finansmanlı, Pakistan istihbaratı eğitimli Taliban’ın Peşaver’de örgütlenip, ardından Pakistan’da hâlâ devam eden problemlere neden olması. Pakistan’da eğitilen Taliban, toplumsal dokuya sirayet etmiş, o dokuyu belirlemiş ve Pakistan’ın kuzeyini Taliban yurduna çevirmiş. Pakistan Taliban’ı da o yapıdan doğmuştu. Yasaların ve devletin olmadığı, her gün bombaların ardı ardına patladığı, yaşamın hiçbir anlamının bulunmadığı, eli kanlı katillerin ‘Mücahit’ adı altında durmaksızın birbirini öldürdüğü bir bölge.”

Halk TV’deki Günün Raporu programında konuğum, Genelkurmay İstihbarat Eski Başkanı (E) Korgeneral İsmail Hakkı Pekin’di.

Aynen programda söylediklerini buradan tekrarlıyorum; “Türkiye, hızla bugünkü anlayışla Pakistanlaşırken, Hatay’dan Afrin’e kadar bir çizgi çekin, o çizgi de Peşaverleşiyor. Bu Peşaver Sendromu, bir süre sonra korkarım Hatay’ı da içine alacak.”

Aslında Paşa doğruyu söyledi. Pakistan’da yaşananların bumerang etkisini gördük. Gün gelip, kendisini yetiştireni vurdu. Pakistan Talibanı, hala ülkenin başına bela. Bunu biz değil, Pakistan’da Taliban’ı örgütleyen istihbarat subayları söylemişti.

Bunları dile getirecek, doğruları halka anlatacak bölgede tek parti var; Cumhuriyet Halk Partisi. Hataylıyı birbirine düşürecek, sonu gelmez terör olaylarıyla bir kaosa sürükleyecek bir beladır, İdlip meselesi. Halkı aydınlatmak, köy köy, kahve kahve dolaşıp kentin barışına, huzuruna, birliğine ve beraberliğine sahip çıkmak, Hatay’daki her siyasetçinin yurtseverlik görevidir. Ama bu belayı başımıza AKP sardığı için, MHP’nin de onun “hık deyicisi” olduğu için, görev CHP’ye düşüyor.

Niye bunları yazıyorum? Pazar günü yapılan CHP İl Kongresinde, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun “birleşin” çabasına rağmen, koca Hatay İl Örgütü karpuz gibi ikiye bölündü. 1 Milletvekili ve İl Başkanı bir tarafta; Büyükşehir Belediye Başkanı, 3 Milletvekili ve 8 İlçe Başkanı karşı tarafta. HDP’den Milletvekili seçilen ve Hatay’da CHP’ye doğrudan bir, dolaylı olarak iki milletvekili kaybettiren anlayışın yakınları, Partinin il yönetiminde. Kıymeti kendinden menkul, kimsenin tanımadığı, iyi bilmediği, sevmediği bir isim, kurultay delegesi.

Seçilen İl Başkanı Partinin, yarısıyla şimdiden kavgalı…

Ayıptır, yazıktır, günahtır….

Eğer Hatay’da “Peşaverleşme” yolunda bir adım atılır da “Doğunun Kraliçesi” diye tanınan bu kent (Allah korusun) karışmaya başlarsa iki elim de ülkenin ve memleketimin en büyük umudu Cumhuriyet Halk Partisini bu kentte bu duruma sürükleyenlerin yakasında olacaktır.

Zamanı mı şimdi kavganın. Hemen yarından itibaren partili olan ve partiye emekte tereddüt göstermeyen herkes bir araya gelmeli, yanyana durmalı, hemen 30 kilometre ötemizde şehre sızmak için gün sayan 60 bin eli silahlı katilin kente sızmasına karşı direnecek akıl ve politikayı oluşturmalı. Küslük bitmeli, ayrık otları temizlenmeli, iktidar yolunda atılacak adımlar ve uygulanacak politikalar belirlenmeli. Ne büyükşehir belediye başkanı, ne akil adamlar diyebileceğimiz CHP’nin emekçileri küstürülmemeli.

Şimdi birlik zamanıdır…

Bu tabloyu hemen bu bahtsız kentin çocuklarının gözlerinin içine soka soka yaşatmalı…Umudun adı CHP konulmalı…

Vakit çok geç olmadan…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ