Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,57 / Satış: 6,59
€ EURO → Alış: 7,21 / Satış: 7,23

Hatay Turunçgil İhracatında İkinci Sırada…

Hatay Turunçgil İhracatında  İkinci Sırada…
  • 14.02.2020
  • 119 kez okundu

Çolakoğlu, ilimizin turunçgil üretim miktarının 972 bin ton olduğunu vurguladı…

Hatay İl ve Tarım Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, geçtiğimiz gün Dörtyol ilçesinde düzenlenen Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesi Ulusal Eylem Planı tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, ilimizin turunçgil üretim miktarının 972 bin ton olduğunu söyledi ve Hatay’ın turunçgil ihracatında ikinci sırada yer aldığına vurgu yaptı.
-AMS dış karantinaya tabi-
Toplantıya Dörtyol Kaymakamı Murat Bulacak, Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesi Müdürü, Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat Demirel, Hatay Arı Üreticileri Birliği Başkanı, Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, Dörtyol Ziraat Odası Başkanı, Dörtyol Turunçgil Üreticiler Birliği Başkanı, Hatay Ziraat Mühendisleri Odası Temsilcisi, Tarım Kredi Kooperatifi Temsilcisi, İlçe Tarım ve Orman Müdürleri, muhtarlar, çok sayıda üretici ve teknik personel katıldı.
İl Müdürümüz Ergün Çolakoğlu açılış konuşmasında şunlara değindi: “Narenciye üretimindeki verim kayıplarının önemli bir bölümünü Akdeniz meyve sineği adlı zararlıdan kaynaklanmaktadır. Akdeniz meyve sineği (AMS), polifag bir zararlı olup dış karantinaya tabi ve ihracatta toleransı sıfırdır. Turunçgillerin en önemli zararlısı olan AMS mücadelesi Ülkemiz ekonomisi açısından önem arz etmektedir. Akdeniz Meyve Sineği başta Narenciye olmak üzere Nektarin, Şeftali, Kayısı, İncir, Nar, Trabzon Hurması, Yenidünya, Vişne, Kiraz, Elma, Bağ, Armut, Ayva, Avokado, Alıç ve Hünnap olmak üzere toplam 327.790 da alanda bulunan ürünlerinde vuruk yaparak önemli zarara neden olmaktadır.
İlimizde; 250.504 da alanda turunçgil üretimi yapılmakta olup ağaç sayımız 6.537.090 adet ve üretim miktarımız 972.209 ton dur. Turunçgil üretiminde önemli bir yere sahip olan İlimiz Türkiye’de turunçgil ihracatında ikinci sırada yer almaktadır.
-Sorumlulukların yerine getirilmesi mücadelede başarıyı arttıracak-
AMS konukçusu olan meyve türlerinde önleyici kültürel tedbirlerin alınması, biyoteknik mücadele ve kimyasal mücadelenin birlikte değerlendirilmesi ile Entegre Zararı Yönetimi Prensipleri doğrultusunda eşzamanlı ve toplu mücadele yapılması başarıyı artıracaktır. Konukçuların üretim alanı bahçelerde, nakil araçlarında, işleme ve paketleme tesislerinde, hal, pazar vb. satış noktalarında, hayvan pisliği yığınları, çöp ve çevrede atıkların toplandığı yaşamını idame ettirdiği her yerde mücadele yapılması gerekmektedir.
İlimiz de Akdeniz meyve sineği mücadelesi pilot projesi 2012 yılında başlamış olup kültürel, biyolojik, biyoteknik ve kimyasal mücadele şeklinde yapılmaktadır. Bu kapsamda Bakanlığımız ve sivil toplum kuruluşlarının da desteği alınarak 2000 adet delta tipi yakalama tuzağı, 132.844 adet kitle yakalama tuzağı,70.652 litre Ziray (cezbedici), 62.144 kg, %25’lik Malathion dağıtımı ücretsiz olarak üreticilerimize yapılmıştır. Ayrıca ilimiz genelinde Akdeniz Meyve Sineği popülasyo-nunun takibi amacıyla 95 ayrı noktada monitör (izleme) tuzakları vasıtasıyla haftalık olarak takibi yapılmaktadır.
Bu kapsamda; Akdeniz meyve sineği mücadelesi için tüm paydaşlar tarafından sorumluluk alınması ile kendi çalışma alanlarında gerekli tedbirlerin uygulanması ve mücadeleye katkı sağlanması önem arz etmektedir.
Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesi Ulusal Eylem Planı kapsamında Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Araştırma Enstitüleri, Üniversiteler, Zirai Karantina Müdürlükleri, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü, Valilik ve Kaymakamlıklar, İl Özel İdareleri, Ticaret ve Sanayi Odaları, Ticaret Borsası, Ziraat Odaları, Kooperatifler, Belediyeler, Muhtarlar, İhracatçı Birlikleri, Yaş Meyve ve Sebze İşletme ve Paketleme Tesisleri, Basın Kuruluşları ve Sivil Toplum ve Meslek Kuruluşlarının koordineli bir şekilde Ulusal Eylem Planı çatısı altında gerekli sorumluluklarını yerine getirmesi Akdeniz meyve sineği ile mücadelede başarıyı arttıracaktır” dedi. -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ