Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,10 / Satış: 6,12
€ EURO → Alış: 6,59 / Satış: 6,61

Hatay-Urfa-Mardin hattı asker kontrolünde

Hatay-Urfa-Mardin hattı asker kontrolünde
  • 22.05.2017
  • 2.094 kez okundu

Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye ve Irak tarafındaki PKK/YPG/PYD unsurlarından gelebilecek olası bir saldırıya verilecek her türlü cevaba ilişkin hazırlığını tamamladı. Sınıra zırhlı araç ve mühimmat takviyeleri yapılırken, bazı birlikler sınır hattına yakın bölgelere kaydırıldı.
Hatay, Mardin ve Şanlıurfa hattı boyunca askeri hareketlilik artıyor. Bu konudaki son bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’deki temaslarında iletilen, “Türkiye’ye saldırı olursa angajman kurallarını uygularız” mesajı kapsamında, TSK olası bir saldırıya karşı her türlü operasyon hazırlığını tamamladı. Buna göre; Terör örgütü PKK/PYD/YPG unsurlarının bulunduğu AFRİN (Suriye) karşısındaki HATAY sınırı, TELABYAD (Suriye) karşısındaki ŞANLIURFA sınırı ve KAMIŞLI (Suriye) karşısındaki Mardin sınırı, askerler ve istihbarat birimlerince yakından takip ediliyor.
-HAZIRLIKLAR TAMAM-
Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, sınırın Suriye veya Irak tarafındaki terör örgütü PKK/YPG/PYD unsurlarından gelebilecek olası bir saldırıya verilecek her türlü cevaba ilişkin hazırlıklar tamamlandı. Bu kapsamda Hava Kuvvetleri Komutanlığı, düzenleyeceği olası harekatlara ilişkin çalışmalarını yaparken, kullanılacak üs komutanlıklarında da hazırlıklar sona erdi.
-TAKVİYELER YAPILIYOR-
Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı unsurlar da olası sınır ötesi harekatlara yönelik senaryolarını oluşturdu. Bununla ilgili sınıra zırhlı araç ve mühimmat takviyeleri yapılırken bazı birlikler sınır hattına yakın bölgelere kaydırıldı. Sınır hattında, olası operasyonda birliklere lojistik destek sağlanmasına yönelik çalışmalar da tamamlandı. Mehmetçik için çadır ve konteynerler bölgeye gönderildi, olası ihtiyaçların karşılanmasına yönelik hazırlıklar bitirildi. Bu kapsamda Suriye ve Irak’ın kuzeyindeki terör örgütü üyelerinin bulunduğu bölgelerin karşısında yer alan birliklerde alarm düzeyi artırıldı.
AA-Haber Merkezi

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ