Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

Hatay üzerinden sevkiyat!

Hatay üzerinden sevkiyat!
  • 11.10.2017
  • 909 kez okundu

Peki, İdlib neden önemli?

Genelkurmay Başkanlığı’nın Hatay ve Kilis üzerinden sürdürdüğü askeri sevkiyatın son aşaması kapsamında Suriye sınırını geçen Türk Askerinin bölgedeki operasyonları sürüyor.

Başından beri lojistik, cephane ve insan kaynağı bakımından Suriye’deki savaşı besleyen kritik güzergâhlardan biri olan İdlib bağlamında Suriye sınırına asker ve malzeme sevkiyatını sürdüren Türk Silahlı Kuvvetlerinin operasyonlarını ne kadar sürdüreceği ya da operasyonun olası genişliği henüz bilinmiyor. Ancak, Suriye’deki iç savaşı bitirmeyi hedefleyen Kazakistan’ın Astana kentinde gerçekleşen son toplantıda tartışılan 4 çatışmasızlık bölgesinden biri olan İdlib için başlatılan askeri operasyonların olası sonuçları yeni bir göç dalgası olabilir. Bu ise zaten ciddi bir sığınmacı kalabalığına ev sahipliği yapan Hatay’ı hedef kentlerden biri haline getirebilir.
Bu konudaki haberinde operasyonun olası sonuçlarını paylaşan Gazeteci-Yazar Fehim Taştekin’ın tespitleri ise oldukça net:
-Teyit edilebilir bir bilgi olmamakla birlikte muhalif kaynaklara göre İdlib’de yaşayanların sayısı 1,5-2 milyon civarında.
-Olası bir savaşın yaratacağı dalgalanmada siviller ya Afrin’e geçecek ya da Türkiye’ye sığınacak.
-Afrin de son zamanlarda Türk ordusunun atış menzilinde olması nedeniyle güvenli değil.
-Halep’teki gibi saldırı ve savunma hatları önemli ölçüde sivil yerleşim alanlarında. Bu da olası operasyon ya da çatışmalarda sivil kayıpların çok olacağı anlamına geliyor. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ