Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,26 / Satış: 9,30
€ EURO → Alış: 10,73 / Satış: 10,77

Hatay ve diğer illerde yaşananlar…

Hatay ve diğer illerde yaşananlar…
  • 20.09.2021
  • 581 kez okundu

Veliler de tedirgin, öğrenciler de…

Öğrenci Veli Derneği’ne göre (Veli-Der), yüz yüze eğitimin ikinci haftasında karantinaya alınan sınıf sayısı en az 611.

“Dünyanın dört bir yanında okul çağındaki çocuklar, Kovid-19 salgını ve karantina tedbirleri nedeniyle yüz yüze eğitimin tahmini olarak 1,8 trilyon saatini kaçırdı.”
Bu tespit, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’na (UNICEF) ait. UNICEF’e göre, küresel çapta 11 ülkede yaklaşık 131 milyon okul çağındaki çocuk, Mart 2020’den Eylül 2021’e kadar, yüz yüze eğitim saatlerinin dörtte üçünü kaçırdı. Bunların yüzde 59’u, yani yaklaşık 77 milyonu, yüz yüze eğitimin neredeyse tamamından mahrum kaldı.
Bu arada Türkiye, salgına karşı bir dizi önlem alarak, ülke genelinde yüz yüze eğitime 6 Eylül itibariyle başladı. Ancak vaka sayılarının 30 bine dayandığı şu günlerde, aralarında Hatay’ın da olduğu, Edirne, Tokat, İzmir, Tekirdağ, Samsun ve Ordu gibi pek çok ilde sınıflar karantinaya alındı. Hatta Öğrenci Veli Derneği’ne göre (Veli-Der), yüz yüze eğitimin ikinci haftasında karantinaya alınan sınıf sayısı en az 611. Beklenti de açıklama da net… “Sınıfların seyreltilmesi, ders sürelerinin, okulda bulunan sürenin kısaltılması, ek derslik ve yeterli öğretmen ataması yapılması, acil önemdedir.”
-BAKAN AÇIKLADI!-
Bu arada konu, Ankara’nın da gündeminde. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ülke genelinde 71 bin 320 okuldan hiç birinin vaka nedeniyle kapatılmadığını, ancak kapatılan sınıflar bulunduğunu söyledi. “Sınıf bazlı” ve “vaka bazlı” sürecin yönetildiğini aktaran Özer, “Eğer bir sınıfta okul öncesi hariç, herhangi bir sınıfta öğretmen ve öğrenciden kaynaklanan 2 pozitif vaka varsa sınıfta 14 gün eğitime ara veriyoruz ama kendi başlarına bırakmıyoruz. Aynı zamanda dijital platformların üzerinden dersleri canlı yapmaya devam ediyorlar” bilgisini verdi.
Sınıfların karantinaya alındı diye kapanmadığını tekrarlayan Bakan Özer, 14 gün sonra öğrenci ve öğretmenlerin tekrar sınıflarına, yüz yüze eğitime geri döndüklerini bildirdi. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ