Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,77 / Satış: 6,79
€ EURO → Alış: 7,35 / Satış: 7,38

Hatay Zeytinyağı’na…

Hatay Zeytinyağı’na…
  • 09.05.2018
  • 2.571 kez okundu

Londra’dan Ödül

Nalçabasmaz Tarım Ürünleri tarafından üretimi yapılan ‘ELEA’ marka zeytinyağı, Londra Uluslararası Zeytinyağı Ödülü’ne layık görülerek kalitesini tescilledi. Uluslararası alanda önemli markasal değeri olan böylesi bir ödülün Hatay’da üretilen zeytinyağı kalitesini dünyaya tanıtacağına ve pazarlama kabiliyetini yükselteceğine dikkat çekiliyor.

Dünya’nın en prestijli yarışmalarından Londra Uluslararası Zeytinyağı Kalite Ödülleri’nde dereceye giren ve ‘madalya’ kazanan markalar belli oldu. Avrupa’nın en büyük ‘zeytinyağı’ yarışması olarak kabul edilen Londra Uluslararası Zeytinyağı Kalite Ödülleri için Türkiye’den 35 zeytinyağı ve 5 zeytin numunesi katılım gösterdi. ABD, Yunanistan, Kanada, Japonya, İtalya, İngiltere ve Türkiye’ye gibi ülkelerden jüri üyelerinin bulunduğu yarışmada Hatay, Antalya, Edremit, Kilis, İzmir, Manisa’dan, Çanakkale gibi Türkiye’nin değişik il ve bölgelerinden zeytin ve zeytinyağları ödül için yarıştı. Türkiye, yarışmadan, zeytinyağında; 6’sı altın 6’sı gümüş ve 5’i bronz olmak üzere 17 madalya ile döndü. Sofralık zeytinde ise 3’ü platin 2’si gold olmak üzere tüm zeytinler ödüle layık görüldü.
Dünya’da üretimi yapılan zeytinyağları için önemli bir tanıtım ve pazarlama platformu olarak kabul edilen Londra Uluslararası Zeytinyağı Kalite Ödülleri’ne Hatay’dan katılan Nalçabasmaz Tarım Ürünleri de ‘madalya’ ve ‘derece’ ile Türkiye’ye dönen markalar arasında yer aldı. Nalçabasmaz Tarım Ürünleri, kendi üretimi olan ‘ELEA’ markası ile bronz madalya ile ödüllendirildi.
-MARKA GÜCÜ-
Hatay’ın ‘zeytin’ başlığında sahip olduğu üretim gücüne ‘marka değeri’ ve ‘marka gücü’ katması beklenen son gelişmeye ilişkin konuşan ve ‘Londra’ kaynaklı son ödül noktasında memnun olduklarını dile getiren Nalçabasmaz Tarım Ürünleri sahibi Yahya Nalçabasmaz, bölgede yetişen zeytin ve zeytinyağının kalitesini çok daha üst bir seviyeye ulaştırmak için çalıştıklarını kaydederken, benzer başarıların geçmişte de yaşandığına işaret etti ve şunları söyledi:
“Dünya zeytinyağı üreticisi ülkelerin kalitelerinin test edildiği Uluslararası Zeytinyağı Yarışması’nda, 500 katılımcı arasında markamız olan ‘Elea Zeytinyağı’ da ödüle layık görüldü. Bilindiği gibi, 2007 Expoliva’da ‘kaliteli yağlar’ kategorisinde yer alan markamız ‘Elea’, akabinde, Türkiye’deki yarışmalarda üst üste altın madalyalar kazanmıştı.”
-SON TEKNOLOJİ-
Nalçabasmaz Tarım Ürünleri tarafından Hatay’da üretilen zeytinyağına ilişkin olarak bilgi de veren Yahya Nalçabasmaz, şöyle konuştu:
“Zeytinyağlarımız, ailemize ait zeytin bahçelerinden özenle hasat edilip, son teknolojiyi kullandığımız tesisimizde birkaç saat içerisinde işleniyor ve ideal şartlarda depolanıyor. Bölgemize ait zeytin çeşitleriyle dünya pazarlarında kalite konusunda geldiğimiz noktayı ölçmek için, dünya zeytinyağı sektöründe en iddialı birkaç yarışmadan biri olan Londra Uluslararası Zeytinyağı Yarışması’na katılma cesaretimiz ödülle taçlandırıldı.”
-GASTRONOMİ ŞEHRİ-
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından gastronomi alanında ‘Yaratıcı Şehirler Ağı’na layık görülen Hatay adına elde edilen bu kazanımın önemine de işaret eden Yahya Nalçabasmaz, ‘Hatay zeytinyağı’ adına Londra’da kazanılan ‘bronz madalyanın’ il tanıtımına ciddi katkı sağlayacağının da altını çizdi. Konuya ilişkin Antakya Gazetesi’ne özel yaptığı açıklamasında, “Böylelikle, Gastronomi Kenti olan Hatay’ımızın adının dünya yarışmalarında yer almasını sağlayarak, ilimizin tanıtımına da katkı sağlamış olduk” diyen Nalçabasmaz, bundan sonrası için de net bir mesaj verdi:
“Dünya Markası olma yolunda ilerleme çabalarımız, bundan böyle de dünyanın değişik yerlerindeki kalite yarışmalarına katılarak devam edecek.”
-PAZAR ARTACAK-
Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Londra Uluslararası
Zeytinyağı Kalite Ödülleri’nde elde edilen ‘bronz madalya’ ile Hatay isminin ‘zeytinyağı sektöründe’ başarı ile lanse edilmesinin stratejik önemine işaret edenler, sürecin, zeytin ve zeytinyağı kalitesi yüksek bir il olmasına karşın pazarlama sıkıntısı yaşayan kentimiz adına ‘pazarlama’ ve ‘tanıtım’ adına üreticilere ve ihracatçılara yeni yollar açacağına işaret ettiler.
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ