Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Hatay Ziraat Odaları Meclis’in de gündemi

Hatay Ziraat Odaları Meclis’in de gündemi
  • 12.06.2020
  • 338 kez okundu

HDP İstanbul Milletvekili Hakkı Saruhan Oluç, tarım işçilerin ödenen ücretler nedeniyle dikkati çeken Hatay’daki son açıklamanın sahibi Hatay Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu’nu gündeme taşıdı.

Tarım İşçilerinin bu seneki yevmiye bedelleri, Hatay bağlamında tartışılmaya devam ediliyor. Hatay Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu tarafından, pamuk tarlalarında çalışacak tarım işçilerinin günlük yevmiyelerinin 52 TL olarak belirlenmesinin ardından başlayan ‘yeterli mi’ sorgusunu Meclis gündemine taşıyan son isim, HDP İstanbul Milletvekili Hakkı Saruhan Oluç oldu.
Oluç, durumu ‘vahim’ olarak nitelendirirken, TBMM’deki konuşmasında şunları söyledi:
“Hatay Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu, pamuk tarlalarında çalışacak tarım işçilerinin günlük yevmiyelerini 52 lira olarak belirlemiş, işçilere yemek ücreti verilmemesi kararı alınmış. Bir ay boyunca çalışan işçiler, asgari ücretin altında çalışacaklar, her türlü haktan ve hijyenden yoksun çalıştırılacaklar. Gerçekten vahim bir durum.
En son TÜRK-İŞ’in açıkladığı açlık sınırı 2.492 liraydı. Net asgari ücret, biliyoruz 2.324 lira. Pamuk işçilerine reva görülen ücret, günlük 52 liradan 1.560 lira oluyor, o da eğer otuz gün çalışacak olurlarsa. Gerçekten kölelik koşullarında mevsimlik işçiler çalıştırılıyor. Sigorta kapsamında çalıştırılmıyorlar ve bu koşullarda işçilerin çalıştırılmasının insanlık dışı olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyoruz ve bu konunun Meclis açısından da ciddi bir konu olduğunun bütün gruplar tarafından görülmesi gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ