Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,94 / Satış: 5,96
€ EURO → Alış: 6,53 / Satış: 6,56

Hatay’a, Arap ülkelerinden ithalat…

Hatay’a, Arap ülkelerinden ithalat…
  • 12.07.2017
  • 1.602 kez okundu

Cilvegözü’nden Suriye’ye yapılan ihracata karşılık verilen izinle başlatılan ithalatla, Arap ülkelerine transit ticaret başladı.

Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan Suriye’ye yapılan ihracata karşılık verilen izinle başlatılan ithalatla Arap ülkelerine transit ticaret başladı. Bu konuda alınan bilgiye göre, Suriye’ye yapılan ihracata karşılık, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca verilen izinle gerçekleştirilen transit ithalatla, Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye getirilen çeşitli ürünler İskenderun ve Mersin Limanı’ndan Ürdün, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Dubai ve Lübnan’a gönderiliyor.
-BAKANLIK İZNİ-
İç savaş nedeniyle 2011 yılından bu yana yapılamayan ticaret, Bakanlığın verdiği izinle yeniden başladı. Suriye’ye yapılan demir, çimento, sanayi ürünleri, gıda maddesi ve yaş sebze ve meyve karşılığında ithalat yoluyla alınan bina taşı, kimyon, çörek otu, mercimek, zeytin, Antep Fıstığı gibi çeşitli ürünler, Suriye sınır kapısı Bab-Al Hava’da Türk TIR’larına aktarıldıktan sonra Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye getiriliyor. İthalatta yer alan çeşitli ürünler, daha sonra İskenderun ve Mersin Limanı’ndan gemilere yüklenerek Arap ülkelerine gönderiliyor. Reyhanlı’daki Büyük Ortadoğu Gümrükleme İthalat İhracat Şirketi sahibi Salih Arslan, Suriye’ye yapılan ihracata karşılık ithalat yapılması için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan izin verildiğini, ülkeden transit ithalatın başladığını ve getirilen ürünlerin doğrudan limana sevk edildiğini belirterek, “Uzun zamandır bu günü bekliyorduk. Türkiye’den yapılan ihracata karşılık aldığımız ithalat ürünlerini transit olarak Arap ülkelerine göndererek Türkiye’ye önemli döviz girdisi sağlıyoruz. Bununla birlikte, ihracatta da önemli oranda artış olacak. Bunun yanında nakliye sektöründe de önemli hareketlilik yaşanacak” dedi. -Mehmet Özgün-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ