Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,54 / Satış: 8,57
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Hatay’da 13 Bin Suriyeli Oy Kullandı

Hatay’da 13 Bin Suriyeli Oy Kullandı
  • 17.03.2020
  • 597 kez okundu

Başkan Savaş, bir tv programında yaptığı konuşmada, ilimizde vatandaşlık alan Suriyelilere değindi

Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Habertürk ekranlarında yayınlanan ‘Kübra Par’la Açık ve Net’ adlı programın canlı yayın konuğu oldu. Başkan Savaş, programdaki konuşmasında, ilimizde vatandaşlık alan Suriyelilere değindi. Hatay’da yaklaşık 13 bin Suriyelinin oy kullandığını söyleyen Başkan Savaş, aileleri de düşünülecek olursa 35-40 bin civarında Suriyelinin vatandaşlık almış olabileceğini dile getirdi.
Suriyeliler burada düzenini kurmuş, Avrupa’ya gitmez …
Programda, Avrupa’ya açılan kapıların Hatay’daki sığınmacıların sayısını etkileyip etkilemediği yönündeki soruya cevap veren Başkan Savaş, “Bu durum Hatay’da bir şey başlatmadı. Bizim şehrimizde 500 bin civarında olan Suriyeli şehre adapte olmuş durumda. Türkiye’de barınan Suriyelilerin yarısı Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Mersin, Kilis ve Adana’da. Çoğu çalışan ya da esnaflık yapan, çocuğunu okula gönderen düzenini kurmuş bir kesim. Bu aşamada Suriyelilerin Avrupa’ya gideceklerini sanmıyorum. Hatay’dan Avrupa’ya giden sığınmacı sayısı 2-3 bin civarında bile değil” dedi.
Suriyelilerin memleketlerine döneceğini düşünüyor musunuz? Sorusunu yanıtlayan Başkan Savaş, “%70-80’i kendi isteği ile dönmez. Bu bir imkân meselesi. İnsanlar daha iyi imkanları zorluyor. Aslında bu duruma sadece Suriye olarak bakmamalıyız. Yapılan çalışmalarda bu göçlerin 3 sebebi var. Birincisi Ortadoğu, Orta Asya ve Kuzey Afrika’da küresel ısınmayla birlikte iklim değişikliği, ikincisi gelir uçurumu, üçüncüsü ise rejim değişikliği. Bu üç sebepten en çok etkilenen kırsal kesim kente göçüyor. Gettolar oluşuyor ve oradaki radikal gruplar bu insanları kendi kapsamına alıp birlikte hareket ediyorlar. Hal böyle olunca fakir ülkelerde siyasi iktidarsızlık ortaya çıkıyor. Tüm bu sebepler göçleri tetikliyor. Şu anda yapılan araştırmada 2050 yılına kadar 25 milyon ile 1 milyar arasında insanın göç edeceği düşünülüyor. Göç edenlerin en yetersizleri Türkiye’de kalıyor, daha güçlüleri ve entelektüel olanları Batı’ya doğru gitmeye çalışıyor. Ayrıca Hatay’da 25 bin civarında da Afganlı yaşıyor ve %75’i vatandaşlık almış durumda” dedi.
Suriyeliler için hiç yardım alınmadı …
Suriyeliler için herhangi bir kurum ve kuruluşlardan yardım alınıp alınmadığı sorusuna yönelik Başkan Savaş, “Bu konuda biz hiç yardım almadık. Bana 1 buçuk sene önce Avrupa’dan fon geldiği söylendi ve Suriyelileri çalıştırır mısın diye soruldu. Ben de sadece Suriyeli çalıştırmayacağımı, işçilerin yarısının da Türk olması durumunda çalıştırabileceğimi söyledim. İlk önce kabul edilmedi fakat daha sonra bu teklifim kabul edildi. Yarısı Suriyeli yarısı Hataylı olmak üzere proje olarak çalışanlarımız oldu. Bunun dışında da bize herhangi bir fon veya yardım olmadı. Biz tabi ki başvuruyoruz fakat onlar genelde özel sektör ile yardım işlerini yapmak istiyorlar.
Bir Suriyeliyi daha ağırlayacak gücümüz kalmadı
Hatay’ın bir Suriyeliyi daha ağırlayacak gücü kalmamıştır. İslam felsefesine göre bu işin bir ensar tarafı var bir de muhacir tarafı var. Tabi ki muhacire bakmak çok hayırlıdır. Ama muhacire bakarken de ensarı kaybetmemek lazım. 8 buçuk yıllık süreç içerisinde ensar çok yoruldu. Hatay’da pasta oldukça küçüldü. Hatay lojistik sektöründe Türkiye’de 2’nciydi. Belki Gaziantep kadar fabrikamız yok ama İskenderun’da demir çelik sektörümüz var. Ova tarafında da lojistik sektörümüz var. Şu anda lojistik sektörü ülke içine ve biraz da Avrupa’ya çalışıyor. Lojistik sektörümüzün 3’te 2’sini neredeyse kaybettik. Suriye yoluyla 14 ülkeye kara yoluyla ihracatımız vardı. İhracatımız 30’da 1’e düştü. Bizim hububat, yaş sebze-meyve sektörümüz durma noktasına geldi. İç piyasamız daraldı. Gençlerimiz sigortalı işlerde daha yüksek ücretlerde çalışırken şu anda daha düşük ücretlere sigortasız çalışır hale geldi. Hatay’da ev kiraları arttı. Gençlerimizde boşanma oranları arttı. Suriyelilerin de esnaflık yapmasıyla esnafımız da zor duruma düştü” dedi.
Hataylıların yaşanan göçler dolayısıyla zor günler yaşadığını vurgulayan Başkan Savaş, “Yayladağı ilçemizde Kaymakam Bey Suriyeli misafirlerimize tarla verdi. Çilek ekimi yaptırdı. Ama hiçbir Yayladağlı vatandaşımıza bir çilek fidesi bile verilmedi. Gelen Suriyeliler Yayladağlı vatandaşlarımızdan toprak almak ve kiralamak istiyor. Durumlar böyle olunca biz büyükşehir belediyesi olarak 2 milyon fide aldık. Toprağınızı satmayın de-dik“ dedi. -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ