Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Hatay’da 2000 Talesemi Hastası Var

Hatay’da 2000 Talesemi Hastası Var
  • 15.08.2018
  • 1.034 kez okundu

Hatay’da 2000 civarında Talasemi hastası olduğu ve tedavilerinin yine ilimizde en iyi şekilde yapılmakta olduğu bildirildi.
HATODER Başkanı Burhan Kenrimoğlu, Hatay Devlet Hastanesi Başhekimi Kemal Günal’ı ziyaretinde yaptığı açıklamada, hemoglobinopatili hasta bebek doğumlarının ve mevcut hastaların en fazla Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinin bazı illerinde olduğuna değinerek, başta taşıyıcılık oranlarının fazla olmasından dolayı, hasta bebek doğumlarının yeterince önüne geçilemediğini, bundan dolayı halk eğitimlerinin önemli olduğunu belirtti.
Kerimoğlu, devamla; Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet veren erişkin hemotoloji ve çocuk hematoloji uzmanlarının ilimizdeki hastalara en iyi şekilde hizmet verdiklerini, kısa sürede hasta ve hasta ailelerine alıştıklarını dile getirerek, hastane bünyesinde ilerleyen zamanlarda, özellikle orak hücre anemi hastaları için bir aferez ünitesinin kurulmasının gerekliliğini dile getirdi.
Hatay Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Kemal Günal ise, Talasemi ve orak hücre anemi hastalıkları konusunda ilimizde yıllar öncesinden bu yana çalışmalar yapılmış olmasına rağmen, en ciddi çalışmaların, son yıllarda kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları tarafından yapıldığına değinerek, bu durumun sevindirici olduğunu söyledi, Hatay ili genelinde 2 bin civarında hemoglobinopatili hasta-ya hizmet etmek için şuan mevcutta bir erişkin ve birde çocuk hemato-loji uzmanının hastane-lerde görev yaptığını bildirdi. -Adil Yeşildağ-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ