Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,54 / Satış: 8,57
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Hatay’da 27 Camide Teravih Namazı

Hatay’da 27 Camide Teravih Namazı
  • 19.05.2018
  • 1.403 kez okundu

Antakya’da 17 Camide…

İl Müftülüğü, üç gün önce idrak etmeye başladığımız mübarek Ramazan Ayı boyunca ilimiz genelinde toplam 27 camide teravih namazı kılınacağını duyurdu.
Teravih namazı, il merkezi Antakya’da 17 camide kılınabiliyor.
Müftülük, mübarek ay dolayısıyla da şu bilgilendirmelerde bulundu:
“Rahmet ve mağfiret ümidinin kat kat arttığı mübarek Ramazan ayına kavuşmanın sevinci içerisindeyiz. Üç günden beri teravih namazını kılmanın ve oruçlu olmanın heyecanını yaşıyoruz. ‘İnsan için bir kalkan’ görevi gören oruçlar, ‘anlayıp, hayatında uygulayana şefaati hak olan’ okunacak-dinlenecek Kur’an’la, salavatlar getirilerek kılınacak teravihlerle, yaşantısıyla nesline örnek olabilecek Müslümanlar olabilmemize vesile olmalıdır.
Ramazan ayı; geçmişimizi gözden geçirip, ‘Kıyamet için ne hazırladığınıza bir bakın’ ayetinde ki hatırlatmayı dikkate alıp, geleceğini şekillendirmek için bir fırsattır. Nefsimizi fenalıklardan ve azgınlıklardan arındırabilmek, kalbimizi Allah’a açabilmek ve ‘acizliğimizi’ ifade edebilmek, Kur’an’ı rehber edinen bir hayat yaşayarak imanın lezzetine varabilmek, her türlü kötülüklerden uzak, hayırlı ameller ve işlerle iştigal etmek, Ramazan ayından gerçek anlamda istifade edebilmektir.
Bu mübarek ayın feyiz ve bereketinden daha fazla istifade edilebilmesi için, Hatay İl Müftülüğümüzce her türlü imkanlar sağlanmaya çalışılmıştır. İlimiz merkez Antakya ilçesinde; Halil İbrahim Camiinde, Fahri Öksüz Camiinde, Muradiye Camiinde, Mustafa Dağlı Camiinde, Merkez Camiinde, Habib-i Neccar Kur’an Kursunda, Kuruyer Mh. Yarımca Beyza Camiinde, Narlıca Mahallesi Fatih Camiinde, Narlıca Mahallesi H.Cuma Kahraman Camiinde, Ovakent Mahallesi’nde ise; Kuba Camii, İmam-ı Hüseyin Camii, Bilal Camii ve İmam-ı Buhari Camii’nde hatimle teravih namazı kılınacaktır. Bunlarla birlikte, ilimiz genelinde ilçelerimizde toplam 27 Camide hatimle teravih kılınacaktır. Her gün öğle namazlarından ve teravih namazlarından önce Habib-i Neccar Camii’nde merkezi yayın sistemimiz ile vaaz edilecektir. Yine Ramazan ayı boyunca, ezanla birlikte sabah namazında tüm camilerimizde mukabele okunacaktır. Ayrıca tüm camilerimizde bayanlarında ibadetlerini yerine getirebilmeleri ve bu programlara katılabilmeleri için yer ayrılmıştır.
2018 yılında sadaka-i fıtır miktarı, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nca kişi başına en az 19 TL olarak tespit edilmiştir. Ramazan ayında zekat ve sadaka-ı fıtırları ihtiyaç sahiplerine, yani fakirlere, yoksullara, borçlulara, yolculara ve öğrencilere verebiliriz. Türkiye Diyanet Vakfı olarak, sizler adına zekat ve fitrelerinizi ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya devam ediyoruz. Zekat ve fitrelerinizi dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak üzere Türkiye Diyanet Vakfı’na bağışlayabilirsiniz.
Sahurlarımızda, iftarlarımızda ‘Milletimizin birlik ve beraberliği’, ‘dünya Müslümanlarının huzur ve refah içerisinde olması’, ‘Kardeşlik şuurumuzun canlanması’ ve ‘Dünya hayatının imtihanını başarı ile verebilmek’ için dualar edelim.
Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (sav) ifadesiyle, ‘Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem ateşinden kurtuluş’ olan mübarek Ramazan ayının gönüllerimize huzur ve mutluluk yuvalarımıza bereket, ailelerimize, ülkemize ve İslam alemine hayırlar getirmesini, insanlığın hidayetine vesile olmasını, tutacağımız oruçların, kılacağımız namazların, vereceğimiz fitrelerimizin ve zekatlarımızın, diğer tüm ibadetlerimizin kabul olunmasını Allah’tan (c.c) niyaz ediyorum. Filistin’de ve Dünya’nın dört bir yanında zulüm gören kardeşlerimizin felaha ermesini, akan kanın ve gözyaşının son bulmasını niyaz ediyorum. Ramazanınız mübarek olsun.” -Adil Yeşildağ-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ