Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Hatay’da 430.000 Öğrenci ve 22.000 Öğretmen…

Hatay’da 430.000 Öğrenci  ve 22.000 Öğretmen…
  • 11.09.2019
  • 484 kez okundu

Vali Doğan, yeni yapılan okulun açılış törenindeki konuşmasında, Türk çocuklarına güvenini, “Bunlar içinden Fatih’ler, Yavuz’lar, M.Kemal’ler yetişecektir” sözleriyle dile getirdi.

Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de Pazartesi günü 430 bin öğrenci ile 22.000 öğretmen, 2019-2020 eğitim-öğretim yılına başladı. Hatay’daki yeni eğitim öğretim yılına başlama töreni, Antakya Şehit Bestami Güler Ortaokulu’nda gerçekleşti. Törene Vali Doğan’ın yanı sıra, okula adı verilen Şehit Bestami Güler’in babası Osman Güler, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Adnan Özkaya, Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, Defne Kaymakamı Nevzat Şengök, İl Jandarma Komutanı J. Alb Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdür Vekili Tuncay Pekin, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, kurum il müdürleri, özel sektör temsilcileri ile siyasi parti temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.
Törende, Şehit Bestami Güler Ortaokulu öğrencilerinden Zehra Gök’ün “İlköğretim Haftası” adlı şiiri okumasının ardından, okula adı verilen Şehidimiz Bestami Güler’in özgeçmişi okundu. İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, törende yaptığı konuşmasında, “2019-2020 eğitim öğretim yılına, 17 bini geçici eğitim merkezlerinde olmak üzere, 430 bin öğrencimiz ve 22 bin öğretmenimizle başlıyoruz. 2019-2020 eğitim öğretim yılının; öğrencilerimiz, velilerimiz ve tüm eğitim çalışanlarına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
-HEDEF DAHA İYİSİ-
Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu’nun konuşmasından sonra söz alan Vali Rahmi Doğan da, yeni eğitim öğretim yılının hayırlara vesile olmasını diledi ve şöyle devam etti:
“Yapmış olduğumuz bu okullar ve içerisindeki donanımlar; öğretmenlerimize vermiş olduğumuz kıymet, çocuklarımızın iyi yetişmesi, geleceğe iyi hazırlanabilmesi içindir. Biraz önce mehteran takımını dinledik. Mehteran Takımı; çocuklarımıza şuur veren, milli duygu ve düşünceleri kabartan ve onları geleceğe milli şuurla hazırlayan marşlar seslendirdi. ‘Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın’ dediği bu çocuklar içerisinden Fatih’ler, Yavuz’lar, Mustafa Kemal’ler çıkacaktır. Bu çocuklar içerisinde; bu milleti geleceğe taşıyacak, bu milleti ilelebet bu topraklarda payidar edecek, bu coğrafyada bu milletin evlatlarını şanlı tarihiyle birlikte geleceğe hazırlayacak nesiller vardır. Bütün gayretimiz buna yöneliktir. Bu şuurla, bu düşünceyle çalışıyoruz. Evet, birtakım sıkıntılarımız var. Ama geçmişe baktığımızda, bizim çocukluk dönemimizdeki şartlarla kıyasladığımızda, bugün çocuklarımızın yeni ve modern okul binalarına, güzel donanımlara sahip oldukları aşikârdır. Çocuklarımızın daha iyi imkânlara sahip olmaları ve daha iyi bir eğitim almaları için çalışıyoruz.”
-EĞİTİMİN TEMELİ-
Konuşmasında öğretmenlere de seslenen Vali Doğan, “Eğitimin temeli öğretmendir. Öğretmenlerimizi ben buradan kutluyorum. Büyük bir gayretle, büyük bir emek sarf ederek çocuklarımız için hazırlanıyorlar, onları geleceğe hazırlıyorlar. Vefakârlar. Ama bunun karşılığını, aradan yıllar geçtikten sonra, herhangi bir yerde bir öğrencisini doktor olarak, hemşire olarak, mühendis olarak gördüklerinde bütün yorgunluklarını unutuyorlardır diye düşünüyorum. Ben buradan, öğretmenlerimize yeni eğitim öğretim yılının hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.
-İLETİŞİM ŞART-
Eğitim ve öğretimin bir parçasının da veliler olduğunu belirten Vali Doğan, konuşmasını şöyle devam ettirdi:
“Veliler çok önemli, aileler çok önemli. Veliler, çocuklarımızın okuluyla, öğretmenleriyle irtibatı koparmamalı, sürekli iletişim içinde olmadırlar. Çocuklarımızın okul hayatlarındaki başarısını ve eğitim süreçlerini takip edelim. Öğretmenlerimizle istişare edelim ve çocuklarımızı geleceğe iyi hazırlayalım. Ben, tekrar yeni eğitim öğretim yılının hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu okula ismini vermiş olduğumuz Şehit Bestami Güler kardeşimize Allah’tan rahmet diliyorum. Şehidimizin babası burada. Kendisine sağlık ve sıhhat diliyorum. Buradan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına da kendisine şükranlarımızı sunuyoruz. En kıymetli varlığı olan evladını bu vatan için, bu toprak için, bu millet için feda etti. Biz, her zaman Şehitlerimizle birlikte onların da duacısıyız. Şehit yakınları, her zaman bizim baş tacımızdır. Ben tekrar Şehidimize ve eğitim camiasından Şehit olmuş tüm öğretmenlerimize, ebediyete irtihal etmiş tüm öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. 2019-2020 eğitim öğretim yılının hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Çocuklarımıza başarılar diliyorum. Öğretmenlerimize hayırlı, uğurlu olsun diyorum. Okulumuzun açılışı da hayırlı olsun. Tekrar teşrifleriniz için şükranlarımı sunuyorum.”
Konuşmaların ardından, Vali Doğan ve beraberindeki heyet, birlikte okulun açılış kurdelesini kesti. Vali Doğan, 2019-2020 eğitim-öğretim yılının ilk ders zilini çaldı. Sonrasında sınıfları gezerek ders kitaplarını inceledi ve öğrenciler ile sohbet etti. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ