Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,26 / Satış: 9,30
€ EURO → Alış: 10,73 / Satış: 10,77

Hatay’da çalışmak keyifli, çünkü…

Hatay’da çalışmak keyifli, çünkü…
  • 27.09.2021
  • 247 kez okundu

Hatay insanı ile iş yapmak keyifli…

Röportaj/Tamer Yazar

“Hedeflerimizi burada büyük tutmamızın tek sebebi, Günay Otomotiv’dir” diyen, Alman treyler devi Schmitz Cargobull’un Akdeniz Bölge Müdürü Haluk Hasdemir, İstanbul’dan sonra Türkiye’nin en büyük kara nakliye filosuna sahip Hatay gibi önemli bir coğrafyada Günay Otomotiv ile devam eden işbirliği sürecinin kendilerine başından beri çok şey kazandırdığını söylerken, bir şeyin altını özenle çizdi.

Avrupa’nın önde gelen treyler üreticilerinden, seneye 130 yaşına girmeye hazırlanan Alman Schmitz Cargobull’un 2021 Türkiye hedefleri arasında, Hatay’daki işbirliği noktalarını ve pazar payını arttırmak da var. Hatay, Alman Schmitz Cargobull için bir bakıma istisna adreslerden biri. Zira Avrupa genelinde ve Türkiye’de kendi satış kadrolarıyla direkt satış yapan Schmitz Cargobull, tam da bu istisnaya uygun olarak, Hatay’ın önde gelen, köklü firmalarından Günay Otomotiv ile bölgesel bir iş ortaklığı anlaşması içerisinde yoluna devam ediyor.
Bu konudaki işbirliğinin önemini ortaya koyan isimlerden biri, Schmitz Cargobull Türkiye Satış Direktörü Nihat Ayhan… “Büyüyen direkt satış ağımıza ek olarak, Günay Otomotiv’in de satış gücümüze katılmasıyla beraber, yurt genelinde hem erişim hem de hizmet kalitemizi artırmayı planlıyoruz. Amacımız, şirketimizin 130 yıla varan global deneyimi ile Günay Otomotiv’in Türkiye treyler sektöründe sahip olduğu tecrübeyi şirketimiz çatısı altında buluşturarak, müşterilerimize çok daha geniş bir alanda kaliteli hizmet vermek”.
Bugün, Hatay için özel bir çalışma sayfası açan ve bu alanda önemli adımlar atan Alman treyler devi Schmitz Cargobull’un Akdeniz Bölge Müdürü Haluk Hasdemir, sayfa konuğumuz. Sorularımız, hem ekonominin genel tablosu adına, hem de Günay Otomotiv ile büyüyen Hatay hedefleri adına gelsin.

Schmitz Cargobull’un Türkiye hedefleri içerisinde, Hatay nakliye sektörünün payını ve yerini sormak istiyorum öncelikle…

Üretimimizde, hem frigorifik treyler hem de tenteli / perdeli dediğimiz, çadırlı / brandalı treyler var. Türkiye’deki yerimiz, tenteli / perdeli grubunda yaklaşık yüzde 10’lar civarında. Bu konudaki hedefimiz, yüzde 30’lara ulaşmak. Umarım, önümüzdeki yıllarda bunu başaracağız. Ancak frigorifik treyler konusunda, 3-4 yıllık planlamamızın çok önündeyiz şu anda. Yaklaşık, 2016 yılının Nisan ayından beri planladığımız, Türkiye’de hedeflediğimiz yüzde 60’lık üretim hedefini de şu an aşmış durumdayız.
Hatay, Türkiye’de, Mersin ile beraber, frigorifik treyler nakliyesi yapan iki tane kale. Mersin ile birlikte, neredeyse bütün Türkiye’nin frigorifik üretiminin yüzde 80’i.

“Hatay, önemli bir Pazar”, diyebilir miyiz?

Kesinlikle öyle… Hatay, çok önemsediğimiz bir yer. Bu sayede zaten, hedeflerimiz doğrultusunda Günay Otomotiv ile bir işbirliği içerisine girdik. Bu yıl başı itibariyle de kendileriyle resmi olarak partnerliğimize başladık. Bu işbirliğimizi de Türkiye geneli için sürdürüyoruz. Ancak bu konudaki iletişim ve işbirliğimizin 1.5-2 senelik bir geçmişe sahip olduğunu söyleyebilirim. Bu dönemde, resmi olmasa da çalışmalarımız devam etti. 2021’in Şubat ayı itibariyle de resmi olarak işbirliğimizi ilan ettik.

Bu işbirliği ne değiştirdi, sizde ve hedeflerinizde?

Günay Otomotiv’in gelmesiyle, aramıza katılmasıyla beraber, Hatay’da özellikle, çok büyük bir Pazar olan frigo pazarının yaklaşık olarak yüzde 60’lar gibi bir payına hakim durumdayız. Önümüzdeki yıl olarak hedefimiz, bu payı yaklaşık yüzde 70, yüzde 75’lere çıkartmak.

Peki, bu hedefi bu kadar yüksek tutmanızdaki sebep, Günay Otomotiv ile Hatay’da yakaladığınız yüksek performans ve işbirliği verimliliği mi?

Kesinlikle… Günay Otomotiv’in bölgedeki hakimiyeti, esnaf değerleriyle müşterilere yaklaşması gibi unsurlar çok önemli. Ancak bunun yanında, daha önce çalıştıkları markayla beraber bölgeye kattıkları sinerjiyi şimdilerde Schmitz ile bir kez daha yakaladıklarını da ifade etmek gerekiyor. Bu, zaman içerisinde, yıl yıl daha da ileriye gidecektir diye düşünüyorum. Çünkü müşterilerin teveccühleri her geçen zaman daha da artıyor, bu anlamda daha iyi hizmet veriyoruz. Ürünümüzün kalitesiyle, Günay Otomotiv’in bölgede oluşturduğu sinerji birleştikten sonra, tahminim, önümüzdeki yıllarda pazar payı bakımından epeyce ileride olacağız gibi görünüyor.

Hatay, nakliye sektöründe İstanbul’dan sonra hep ikinci sırada gösterilen, bu alanda iddialı bir kent ama… 2011’den bu yana süregelen bir Suriye krizi var, ki sektör de firmalar da bu krizden fazlasıyla etkilendi. Peki, bu tablo, Schmitz için nasıl bir değişim ya da yol haritası yarattı?

Suriye krizinin patlamasıyla birlikte, bölgede işlerin yavaşlaması ve düşmesi, tabi ki bizleri de etkiledi. Ancak Hataylılar bu konuda gerçekten iş bilen insanlar. Hatay’ın iş insanları çok çabuk çözüm üretiyor. Bu anlamda,
Arap ülkeleri ağırlıklı çalışan Hatay, tercih değiştirmek zorunda kaldığı bu sıkıntılı dönemin şokunu da kısa sürede atlattı. Hemen Avrupa’ya yönlendiler. Türki Cumhuriyetlere ve Rusya’ya yönlendiler. Yani nakliye sektöründeki potansiyeli hemen değerlendirdiler. Açıkçası, Hatay’ın nakliyecileri bu konuda harika işler başardı.

Bu da, Schmitz’in Hatay ve bölge için hedeflerini küçültmemesinin de sebebi galiba?

Bizim, hedeflerimizi burada büyük tutmamızın tek sebebi, Günay Otomotiv’dir.

Hatay’da rekabet içerisinde olduğunuz başka markalar da var. Peki, tercih “neden Schmitz olmalı” desem!

Markamızın, dünya genelinde bir üstünlüğü var. Satış anlamında, markanın tanınırlığı anlamında, kalite anlamında… Bu durum, Türkiye’ye de yansımış durumda. İfade etmem gerekirse… Schmitz Treyler, uzun ömürlüdür, çok kalitelidir. Alırken, kazandığınız da bir üründür. Diğer rakiplerimizle en fazla ayrıştığımız nokta da bu. Tabi, satış sonrası verdiğimiz desteğin kalitesi de bu durumu etkiliyor. Burada en büyük desteği, ki altını çizerek söylüyorum, Günay Otomotiv veriyor. Çünkü kendileri, bizim hem satış partnerimiz, hem de aynı zamanda servisimiz. Bunların da katkısıyla, burada her geçen gün daha da güçleniyoruz. Bu arada, bu yıl itibariyle yeni ürünlerimizi de getireceğiz, bunun da haberini vermiş olalım. Schmitz, kendi soğutucu ünitesini de üretti. Şimdi onun da satışını Türkiye’de yapmaya başladık ve bu ürünün servis hizmetini yine Günay Otomotiv yapacak.

Schmitz, Türkiye genelindeki treyler sektörü noktasında geniş bir ürün yelpazesine de sahip. Hatay, bu üretim yelpazesinin en çok neresinde?

Ağırlıklı olarak, frigorifik treyler… Burada en çok bu tercih ediliyor. Çadırlı /Tenteli / Perdeli grubunu da kullanan firmalarımız var, ama frigorifik treylere göre daha az. Bunu, yüzde 70’e yüzde 30 gibi düşünebiliriz.

Bolu’da bir motivasyon toplantınız oldu. Öncelikle, motivasyon toplantıları ile hedeflediğiniz çerçeve tam olarak nedir?

Biz, bunu, geleneksel olarak yapıyoruz. 2016’da Schmitz Türkiye’de başladıktan ve satış ağını oluşturduktan sonra, her sene sonu itibariyle bütün ekibimizle bir araya geliyoruz. Bu, aynı zamanda, birlikte çalıştığımız arkadaşlarımıza moral katma amacını da içeriyor. Tabi, ‘tüm yıl boyunca ne yaptık’, ‘bir sonraki sene neler yapacağız’ noktasındaki hedeflerimizi konuşmak ve belirlemek üzere de yapılan bir organizasyondur.

Schmitz Cargobull AG Üst Yöneticisi (CEO) Andreas Schmitz’in bir ifadesi var, Türkiye’de ulaştıkları başarı adına… “Burada, ihtiyacımız olan her şeyi buluyoruz. İyi insanları, iyi eğitimli insanları, tedarikçileri…” Günay Otomotiv ile Hatay’da yakaladığınız sinerji de buna mı dair?

Sayın Andreas Schmitz’e katılıyorum. Çünkü Schmitz, önce insana yatırım yapıyor. Biz, burada da aynısını yaptık, doğru insanlara yatırım yaptık. Günay Otomotiv’in değerli Patronları; Adnan Günay, Halef Günay ve çalışanlarına yatırım yaptık. Onlar sayesinde gelişiyoruz ve önümüzdeki yıllarda da yine onlar sayesinde daha da gelişeceğiz.

Hatay’da olmaktan ve Hataylılarla çalışmaktan mutlusunuz…

Aynen… Hatay insanı çok farklı. İfade etmem gerekirse, ben, hemen her bölgede çalıştım. Ama Hatay bölgesinde ticaret yapmak çok kolay. Bir kere çok anlaşılır ve çok dürüst çalışıyorlar Yani buranın insanının bir farkı kesinlikle var.

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Bizim buradaki bilinirliğimiz, aslında eskiye dayanıyor. Ancak Günay Otomotiv ile partnerliğe başlamamızla beraber, hemen hemen herkesin bizi tanıması mümkün oldu. Daha çok insanla tanışabildik, daha çok tercih edildik. Hatta ciddi bir güven duygusuyla da yaklaştılar. Çünkü Günay Otomotiv’in nakliye sektöründe çok ciddi bir ağırlığı var. Schmitz olarak, işte bugün bunun avantajını kullanıyoruz. Bundan da mutluyuz. Açıkçası, Hatay’da olmaktan da, Hataylılarla çalışmaktan da çok mutluyuz.

Teşekkürler

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ