Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,12 / Satış: 6,14
€ EURO → Alış: 6,64 / Satış: 6,66

Hatay’da Kemoterapi Operasyonu

Hatay’da Kemoterapi Operasyonu
  • 29.05.2019
  • 7.080 kez okundu

Hatay Devlet Hastanesi’nde yumurtalık kanseri teşhisi konulan bir hastaya, Türkiye’de birkaç yerde yapılabilen HIPEC adlı “karın içi kemoterapi” operasyonu gerçekleştirildi. Operasyonu gerçekleştiren Jin.Opr.Dr. Hülya Ayık Aydın ve Cerrahi Onkolog M.Esat Duymuş, bu tedavi yönteminin, kanser hastalarında yaşam süresini arttırdığı gibi tedavide de yeni bir umut olduğunu belirttiler.

Hatay Devlet Hastanesi’nde, yumurtalık kanserine yakalanmış bir hastaya, HIPEC adıyla bilinen ve Türkiye’de sayılı merkezlerde uygulanabildiği bilinen “karın içi kemoterapi” ameliyatı başarıyla gerçekleştirildi. Bu operasyon, ilimiz devlet hastanesinde ilk kez uygulanıyor. Operasyon öncesi ve sonrasıyla ilgili Hastane yönetiminden şu açıklama yapıldı:
“Hatay Devlet Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Polikliniğine karın şişliği şikâyetiyle başvuran hastanın, yapılan tetkik ve tahlilleri sonrasında, (OVER) Yumurtalık Kanseri teşhisi konuldu. (OVER) Yumurtalık Kanseri, kadın kanseri türleri açısından çok komplike olan, tedavisi uzun ve disiplinle takibi gereken bir hastalık.
Jinekolojik Onkolog Opr. Dr. Hülya Ayık Aydın, Cerrahi Onkolog Opr. Dr. Mehmet Esat Duymuş, ameliyat ekibi ve Perfüzyon ekibi, hastanın yapılan tüm tetkik ve sonuçlarını değerlendirdikten sonra, hastanın ameliyat edilmesine karar verilmiş olup, hastaya gerekli bilgiler verilmiştir. Yapılan başarılı ameliyatta, yumurtalık kanseri sitoredüktif cerrahisi (tümörlü dokuların tamamının çıkartılması) sonrasında başarılı bir şekilde HIPEC tedavisi uygulanmıştır. (HIPEC: karın içi sıcak kemoterapi) HIPEC tedavisi, hastanemizin deneyimli Jinekolojik Onkolog, Cerrahi Onkolog, Anestezi ve Ameliyat ekibiyle birlikte başarılı bir şekilde uygulanmıştır. Yumurtalık kanser cerrahisinde, tümörün optimum temizlenebildiği hastalarda, HIPEC (hipertermik intraperitoneal kemoterapi) denilen sıcak kemoterapi, ısıtılmış kemoterapi ilaçlarının karın boşluğuna verilmesi şeklinde uygulanan tedavi yöntemidir. Yumurtalık kanseri cerrahisinde, rahim ve yumurtalıklara ek olarak, tümörün yayılma yollarından biri olan lenf dokuları ve karın içi yağ dokusu (omentum) çıkartılır. Bazı hastalarda, tümörlü dokuların tamamını çıkartmak için bağırsakların, dalak gibi iç organların da çıkartılması gerekmektedir. Yumurtalık kanser cerrahi-sinin, konusunda deneyimli ve bu konuda eğitim almış cerrahlar tarafından yapılması en önemli unsurlardan biridir.”
Türkiye’de sayılı merkezlerde uygulanabilen HIPEC (karın içi kemoterapi) yönteminin Hatay Devlet Hastanesi’nde başarılı bir şekilde ilk defa uygulandığı kaydedilirken, “Bu tedavi yöntemi, kanser hastalarının yaşam süresini artırmakta ve tedavi de yeni bir umut olmaktadır” mesajı da verildi. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ