Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,99

Hatay’da Kültür Sempozyumu

Hatay’da Kültür Sempozyumu
  • 17.04.2018
  • 929 kez okundu

Hatay’da Kültür ve Turizm Sempozyumu gerçekleştirildi

Hatay Valiliği, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ), Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) işbirliğinde “Şimdi Hatay Zamanı” başlıklı Kültür ve Turizm Sempozyumu 13-14 Nisan tarihlerinde Antakya Ottoman Otel’de gerçekleştirildi. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman ve Hatay Valisi Erdal Ata’nın da katıldığı sempozyuma ulusal basından köşe yazarları, akademisyenler, bürokratlar ile gastronomi alanından uzman kişiler katıldı.
Sempozyumda; Hatay’ın turizmi, gastronomisi, dinsel, kültürel, mezhepsel çeşitliliği ile Hatay’ın tarihi konuları değerlendirildi.
Konuşmasında, “Hatay; dinlerin, dillerin ve medeniyetlerin şehri, barışın şehri, kardeşliğin şehridir. ‘Sen ben yok, biz varız’ diyen bir şehir” diyen ve Reyhanlı’da yapılacak Kültür Han’ın 18 milyon liraya ihale edildiğini hatırlatan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, “Kültür Hanı’nın temelini atıp yapımına başladık. Kırıkhan’a yapacağımız Kültür Han da 21 milyon liraya ihale edildi. Payas Kalesi’nin restorasyon çalışmaları başladı. Hatay’ın tanıtım filmini yaptık. ‘Şimdi Hatay Zamanı’ diyoruz. Hatay’ın kardeşlik zamanı diyoruz. Çünkü Hatay demek Türkiye demektir” şeklinde konuştu.
Dört oturum şeklinde gerçekleşen Sempozyum’un ikinci oturum başkanlığını, MKÜ’yü temsilen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Veysel Eren yaptı. Prof. Dr. Veysel Eren’in başkanlığını yaptığı “Dinler, Diller, Medeniyetler Şehri Hatay” başlıklı oturumda Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu ‘Tarihe Yeniden Bakmak’ isimli konuşmasını yaparken, MKÜ Öğretim Üyesi Hatice Pamir ise “Yeni arkeolojik araştırmalar ve yeni keşifler” ile ilgili bilgi verdi.
Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Seyit Ahmet Arslan da Hatay’daki kültür varlıkları ile ilgili Bakanlık çalışmaları hakkında dinleyicileri bilgilendirirken, son sözü ise Kütüphaneler Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı Hamdi Turşucu aldı. Prof. Dr. Veysel Eren, konuşmacılara teşekkür ederek oturumu sonlandırdı. -Gökay Gökdemir-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ