Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,51 / Satış: 6,54
€ EURO → Alış: 7,21 / Satış: 7,24

Hatay’da Müzik Çalıştayı

Hatay’da Müzik Çalıştayı
  • 29.02.2020
  • 236 kez okundu

Ünlü Prof. Dr. Martin Stokes, KANUN çaldı

Antakya’da gerçekleştirilen Kültür ve Müzik Çalıştayı’nda, Türk ve Arap müziği ön plandaydı. Antakya Devlet Konservatuvarı Müdürü Koro ve Orkestra Şefi Dr. Öğretim Üyesi Erhan Tekin yönetiminde, Martin Stokes adına bir konser gerçekleştirilirken, konser büyük beğeni topladı. Konser programının hazırlanmasında görev alan Öğretim Görevlisi Oğuzcan Kalıver, Sanat Danışmanı ve Ud Sanatçısı olarak yer aldı.
Türk Müziği’nin hicaz faslında eşsiz eserlerinden oluşan programın birinci bölümünde, davetli konuşmacı Prof. Martin Stokes, orkestra ile birlikte kanun çaldı. Türkçe ve Arapça bilen Stokes, aynı zamanda Konservatuvar Öğretim Elemanları ve öğrencileri tarafından hazırlanan konsere de kanun çalgısıyla eşlik etti.
Hicaz faslından sonra, Konservatuvar Kanun Öğretmeni Nurten Çalhan ve birinci sınıf öğrencilerinden oluşan Kanun Topluluğu, icra ettikleri Nihavent Peşrev ile büyük beğeni topladı.
2018’de eğitim ve öğretime başlayan Antakya Devlet Konservatuvarı Müdürü ve Türk Müziği Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Erhan Tekin ve Konservatuvar Öğretim Elemanları tarafından düzenlenen Hatay’da Kültür ve Müzik Çalıştayı’nda, Türk ve Arap Müziği çalışmalarıyla dünyaca tanınan Prof. Martin Stokes’in davetli konuşmacı olarak katılımıyla birlikte, MKÜ’de, Öğretim Üyeleri ile Hatay’da kültür ve müzik alanında çalışmaları ve araştırmaları bulunan araştırmacı, yazar, gazeteci ve uzmanlar bir araya geldi.
Antakya Devlet Konservatuvarı, yeni kurulmasına rağmen, Hatay’da kültür, sanat ve müzik alanında düzenlemiş olduğu bu akademik faaliyet kapsamında, Hatay’ın ilk çağlarından günümüze kadar devam eden zengin kültür, sanat ve müzik tarihi ve mirası üzerine önemli sunumlar, konuşmalar ve tartışmalar yapıldı. Uluslararası ve ulusal akademisyenlerle birlikte, yerel araştırmacı ve yetkililerin bir araya geldiği Çalıştay’da, öğrencilerin katılımı ve ilgisi de dikkat çekti.
Açılış konuşmalarında; Konservatuvar Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Erhan Tekin, davetli konuşmacı, Londra King College’de King Edward Müzik Profesörü Martin Stokes’ın biyografisi ve çalışma alanları hakkında detaylı bilgi verdikten sonra Türk, Osmanlı ve Arap müzik kültürleri hakkındaki yayınlarını tanıttı. Daha sonra, davetli konuşmacı Stokes tarafından yapılan Hatay, Suriye, Mısır ve Ortadoğu Müzik Kültürü üzerine yaklaşık bir saat süren Türkçe sunum ve konuşmalar dikkat çekti ve beğeni topladı.
-SABAH-ÖĞLE OTURUMLARI-
Birinci oturumda Dr. Öğretim Üyesi Erhan Tekin’in başkanlığında, panelistlerin biyografileri ve bugüne kadar yapılan çalışmaları ve yayınları hakkında bilgi verildikten sonra, sunumlar başladı. Daha sonra söz alan panelistler ve sunumları şöyle gerçekleşti:
Jozef Naseh: Hatay’da Müziğin Sosyal, Kültürel ve İnançsal Evrimi.
Yılmaz Özfırat: Antakya Medeniyetler Korosu ve Faaliyetleri.
Vasi Köse: Hatay-Kırıkhan Aşıklık Geleneği.
Mithat Kalaycıoğlu: Hatay’da Kültür ve Yaşam.
Öğleden sonra başlayan ikinci oturumda da, Oturum Başkanı Prof. Dr. Martin Stokes, panelistlerin çalışma alanları hakkında bilgi verdi. Panelistler ve konuların başlıkları ise şu şekilde:
Dr. Öğretim Üyesi Erhan Tekin: Hatay Arap Alevi Müzik Kültüründe Finnen-Ozan Geleneği.
Öğretim Görevlisi Dr. Alim Koray Cengiz: Hatay’da Kültürlerarası Etkileşim ve Müzik.
Doç. Dr. Olcay Özkaya Duman: Tarihin Tanıklığıyla Tarihte Bir Kent Belleği, 1930’larda Antakya’da Sosyo-Kültürel Yaşam.
Hüsnü Işıkgör: Hatay’da Müzik Kültürü.
Çalıştay sonrası; Prof. Martin Stokes, Konservatuvar Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Erhan Tekin, Konservatuvar Öğretim Elemanları Dr. Olcay Muslu Gardner, Dr. Öğretim Üyesi Gamze Toprak ve Dr. Öğretim Üyesi Buket Genç tarafından yapılan sonuç değerlendirmesi, bu tür akademik çalışmaların genişletilerek devam etmesinin önemine vurgu yaptı.
-TEKİN: ULUSLARARASI SEMPOZYUMLA DEVAM EDİLECEK-
Çalıştay sonunda katılımcılara, Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından basılan, Mithat Kalaycıoğlu’nun Hatay Halk Bilimi adlı eseri hediye edildi. Davetli konuşmacı Prof. Martin Stokes, Hatay Halk Bilimi adlı esere büyük ilgi gösterdi. -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ