Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,80
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Hatay’da Talasemi gerçeği

Hatay’da Talasemi gerçeği
  • 20.05.2017
  • 2.080 kez okundu

Türkiye’de en yaygın olduğu illerden biri…

Hatay Halk Sağlığı Müdürlüğü, geçtiğimiz günlerde 8 Mayıs Dünya Talasemi Haftası etkinlikleri kapsamında il merkezi ile ilçelerde “Orak Hücreleri Anemi ve Talasemi (Akdeniz Anemisi) hakkında bilgilendirme toplantıları gerçekleştirdi. Antakya’da Vali Ürgen Alanı’nda kurulan stant ve yanı başındaki Kızılay TIR’ındaki ekipmanlarla vatandaşların kan bağışında bulunmaları teşvik edilirken, Halk Sağlığı görevlileri de halkı bu hastalık konunda bilgilendirmeye çalıştı, bu kapsamda broşürler dağıtıldı.
-KADER DEĞİL-
Bu kapsamda, Samandağ’da Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün katkılarıyla gerçekleşen bilgilendirme toplantısında konuşan Dr. Esra Uslu, konu hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Toplantıda; Dr. Adem İşler, Hemşire Fatma Kaya ve Aydın Kayıkçı görev aldı. “Talasemili olmak çocuklarınızın kaderi değildir “diyen Dr. Esra Uslu, konu ile ilgili şu bilgileri verdi:
“Talasemi ve Orak Hücreli Anemi hastalıkları, dünyada ve ülkemizde yaygın olarak görülen kalıtsal ( ırsi) kan hastalıklarıdır. Anne ve babadan çocuklara geçen bu hastalıklar ömür boyu sürmektedir. Her ikisi de taşıyıcı olan iki bireyin evlenmesi sonucu hasta bebek doğma riski ortaya çıkar. Her ikisi de taşıyıcı olan anne babanın, her gebelikte hasta çocuk sahibi olma riski % 25’dir.”
-KAN BAĞIŞI-
Geride kalan hafta içerisinde, “8 Mayıs Dünya Talasemi Günü” etkinlikleri kapsamında, Antakya Vali Ürgen Alanı’nda Kızılay kan alma aracı yanına Talasemi Standı kurularak talasemi hastaları için kan bağışı kampanyası düzenlendi. Halk Sağlığı Müdürlüğü personeli de kan bağışında bulunarak kampanyaya destek verdiler. Stantta, vatandaşlara talasemiyle ilgili broşür verilerek bilgilendirme yapıldı ve çeşitli hediyeler dağıtıldı.
Standı ziyaret eden isimler arasında, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bayram Kerkez yanı sıra İl Sağlık Müdür Yardımcıları Dr. Adnan Esmerligil ve Dr. Ebru Akçora, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Uz.Dr. Ali Pekmezci yer aldı.-A.Halik Görün-

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ