Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,28 / Satış: 9,32
€ EURO → Alış: 10,82 / Satış: 10,86

HATAY’da Tübitak Projesi

HATAY’da Tübitak Projesi
  • 16.09.2021
  • 170 kez okundu

TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları tarafından desteklenen, Hatay Bilim ve Sanat Merkezi Sınıf Öğretmeni Müge Yurd’un yürütücülüğünü yaptığı, Aksaray Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilimler Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Funda Varnacı Uzun’un araştırmacı olarak yer aldığı “Müzeler Varlığım, Kültürüm Mirasım” isimli proje, 7-11 Eylül 2021 tarihleri arasında ilimizde başarıyla gerçekleştirildi.
Öğrenme yaşantılarını zenginleştiren ve güçlendiren okul dışı eğitim ortamlarının başında gelen müzelerin eğitim-öğretim ortamına dönüşmesine katkı sağlama amacını taşıyan proje kapsamında, Hatay’da bulunan Arkeoloji Müzesi, Şehir Müzesi, Tarım Müzesi, Tıbbi ve Aromatik Bitki Müzesi, Gastronomi Müzesi, Cam Müzesi ve Tokaçlı Zeytin Müzesi, çalışma alanları olarak seçildi.
Hacettepe Üniversitesi, Aksaray Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ve İskenderun Teknik Üniversitesi alan uzmanı akademisyenleri tarafından, belirli bir program çerçevesinde Antakya’nın farklı okullarından katılan 24 ortaokul öğrencisine uygulanan etkinliklerle, katılımcı öğrencilerin, kültürel miras konusunda bilgi ve farkındalıklarının arttırılması ve disiplinler arası yaklaşımlarla müzelerin birer eğitim ortamı olarak görülmesinin amaçlandığı kaydedildi.
Projeye katkıları dolaysıyla; Hatay Valiliği, Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya Belediyesi ve diğer kurum ve kuruluşlar ile proje ekibine teşekkür edildi. -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ