Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,51 / Satış: 6,54
€ EURO → Alış: 7,21 / Satış: 7,24

Hatay’daki başvuruculara

Hatay’daki başvuruculara
  • 04.08.2018
  • 629 kez okundu

Kredi desteği geldi

Temmuz ayı itibariyle 71 bin 738 başvuru gerçekleşen Hatay, İmar Barışı’nda en fazla başvuru yapan iller arasında yer alırken, sürecin ne kadar sağlıklı bir sonuç yaratacağı hala tartışmalı.

Hatay ve diğer illerde toplamda 13 milyona yakın yapının geleceğini ilgilendiren ‘imar barışı’ konusunda başvuruları kolaylaştırıcı tedbirleri hayata geçirmeye devam eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın son adımı ‘banka kredileri’ konusunda oldu.
Temmuz ayı itibariyle 71 bin 738 başvuru rakamına ulaşan Hatay’daki vatandaşların da yakından izlediği son gelişmeye dair bir açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İmar Barışı için 3 kamu bankasının düşük faizli ihtiyaç kredisi vereceği bilgisini paylaşırken, şu detayları verdi:
“8 Haziran 2018 tarihinde başvuru süreci başlayan ve 31 Ekim 2018 tarihinde sona erecek olan İmar Barışı düzenlemesine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile ortak çalışma yürüten Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank ‘Yapı Kayıt Belgesi’ alacaklar için kredi faiz oranlarında indirime gitmiştir.
Vatandaşlarımızın imar sorunlarının çözülmesi amacıyla hayata geçirilen İmar Barışı ile imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı olan yapıların kayıt altına alınması sağlanacaktır.
İmar Barışından daha çok vatandaşımızın faydalanmasını sağlamak için bir süredir çalışma yürüten üç kamu Bankamız Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank bu çalışmasını sonuçlandırmıştır.
Üç bankamızca hazırlanan ‘İmar Barışı Kredisi’ 06 Ağustos 2018 Pazartesi gününden itibaren başvuru sahiplerinin kullanımına sunulacaktır.
İmar Barışı Kredisinden yararlanmak isteyen vatandaşları-mız başvurularını 31 Ekim 2018 tarihine kadar e-devlet üzerinden yapması gerekmektedir. Başvuru sahipleri daha sonra İmar Barışına konu tahakkuk tutarları kadar finansman ihtiyaçlarını adı geçen bankalarımızdan 60 aya kadar vade seçenekleriyle 1,33’den başlayan faiz oranları ile kredi olarak karşılayabileceklerdir. Vatandaşlarımız, ‘Yapı Kayıt Belgesi’ almak için 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödeme yapabileceklerdir.” -Mutlu Yanık-

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ