Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Hatay’daki Belediyelere

Hatay’daki Belediyelere
  • 14.01.2019
  • 457 kez okundu

Plastik Poşet Genelgesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bakanlığın Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü kanalıyla, Hatay ve diğer kentlerdeki belediyelere “Plastik Poşet” Genelgesi gönderdi.

Alışverişlerde kullanılan ‘plastik poşetlerin paralı hale’ getirilmesinin ardından, Bergama Belediyesi ve Bergama Ticaret Odası işbirliği ile hayata geçirilen ‘Doğayı Koruma Projesi’ kapsamında düzenlenen ‘5 pet şişe getirene 1 file hediye’ kampanyası, Türkiye’deki yerel idareler tarafından son dönemde atılan adımlardan sadece bir tanesi. Hatay’da da benzer örnekleri görür müyüz bilinmez ama, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, benzer adımların atılması adına Hatay ve diğer kentlerdeki belediyelere bir Genelge gönderdi.
Genelgede, Türkiye’de yıllık 30-35 milyar plastik poşet kullanıldığını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bunların kısa sürede atık haline geldiğini ve petrol bazlı olmaları sebebiyle de doğaya zarar verdiğinin altını çizdi. Genelgede şu ifadelere yer verildi:
“Plastik poşetlerin ücretlendirilmesine ilişkin uygulamanın yeni başladığı bu dönemde tüketicilerde gerekli hassasiyetin oluşmasına yardımcı olunması, tüketicilerin uygulamaya daha kısa sürede uyum sağlayabilmesi ve uygulamanın nihai amacına ulaşması amacıyla, belediyenizce, özellikle plastik poşetlerin yaygın olarak kullanıldığı yerlerde pazarlar, marketler gibi çok kullanımlık bez torba, file gibi alternatif malzemelere vatandaşlarımızın kolayca erişebilmesi, bunların vatandaşlarımıza doğrudan temini ve dağıtımı yönünde gerekli çalışmaların yapılarak uygulamaya destek sağlanması hususunda gereğini rica ederim.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ