Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Hatay’daki ilk “Anne Dostu Hastane”

Hatay’daki ilk “Anne Dostu Hastane”
  • 06.09.2019
  • 1.080 kez okundu

Kırıkhan Devlet Hastanesi

Kırıkhan Devlet Hastanesi, Sağlık Bakanlığı’ndan “Anne Dostu Hastane” unvanı almaya hak kazandı.

Ülkemizde anne ve bebek ölümlerini azaltmak, normal doğumu özendirmek, sezaryen oranlarını düşürmek ve sağlıklı nesiller yetiştirmek amacıyla, Sağlık Bakanlığı, 2016 yılı itibariyle anne ve bebek sağlığına yönelik çalışmalar başlatırken, hastaneler de bu çalışmalardan yola çıkarak “gönüllülük” ilkesi doğrultusunda oldukça zorlu ve emek isteyen bir süreçten geçti. İşte bu süreci başarıyla tamamlayan ilimiz Kırıkhan Devlet Hastanesi, Türkiye’de 63’ncü, ilimizde ise ilk “Anne Dostu Hastane” ünvanı almaya hak kazandı.
İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, Kırıkhan Devlet Hastanesi’nde bu vesile ile düzenlenen törende, emeği geçen tüm sağlık çalışanlara teşekkür etti, “Anne Dostu Hastane” belgesini ise Kırıkhan Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. İsmail Zeki Tekiş’e takdim etti.
Törene; Kırıkhan Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Ali Pekmezci ve hastane yöneticileri katıldı.
-Anne Dostu Hastane Nedir?-
Anne, bebek ve aile dostu modelde, mahremiyete dayalı tek kişilik “Modern Doğum Üniteleri”nin oluşturulması esas alınıyor. Bu amaçla, hastanelerde; anne adaylarının doğum ve lohusalıklarını aynı odada yapmalarına olanak sağlayan, tek kişilik, yanına refakatçi almaya olanak sağlayan yeni doğum odaları oluşturularak kendilerini ev ortamında hissetmeleri sağlanıyor.
Ülkemizde anne ve bebek ölümlerini azaltmak, normal doğumu özendirmek, sezaryen oranlarını düşürmek ve sağlıklı nesiller yetiştirmek amacıyla anne ve bebek sağlığına yönelik çalışmalar başlatan Sağlık Bakanlığı, yapılan yeni düzenlemelerle, hastanelerin anne dostu unvanı alarak daha nitelikli sağlık hizmeti vermelerini amaçlıyor.
Anne dostu hastanelerde, doğum öncesi ve sırasında gebeyi rahatsız edebilecek tüm uygulamalardan kaçınılmaktadır. Aynı zamanda hastanelerin web sitelerinde, doğumlara ilişkin istatistiksel veriler yayınlanmakta, bu rakamlar vatandaşların erişimine açık tutulmaktadır. Anne dostu hastanelerde görev yapan ebelere ise düzenli aralıklarla eğitim verilerek ebeliğin güçlendirilmesi ve hizmet kalitesinde artış sağlanmaktadır. -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ