Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Hatay’daki kazı alanları…

Hatay’daki kazı alanları…
  • 21.01.2019
  • 306 kez okundu

Tüm Yıl Faaliyette!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, gün yüzüne çıkarılan kültür varlığı sayısını artırmak için sadece yaz aylarında sürdürülen kazı faaliyetlerini tüm yıla yayma kararı aldı.

Hatay ve diğer kentlerde sürdürülen arkeolojik kazılarla ilgili önemli bir karar alan Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizm gelirlerinin bir kısmını kültüre kaynak olarak aktarma yönünde önemli bir adım attı. Bu kapsamda, Türkiye’deki yerli kazı başkanlıklarından dosya istenirken, mevcut çalışmayı tüm yıl boyunca sürdürebileceğini beyan edip program sunanlardan ilk etapta 20’si kadarı belirlenecek. Bu kazı heyetlerine her ay finansal destek sağlanırken, kazı alanlarında belli sayıda profesyonel arkeolog istihdam edilmesi de ön şart olarak istenecek. Arkeologların istihdam sorununun çözülmesine de katkı sağlayacak projeyle ilk yıl 150, 5 yıl boyunca 750 arkeoloğun kazı heyetlerine kazandırılması öngörülüyor.
Paylaşılan bilgiye göre, Hatay ve diğer şehirlerde; 31’i yabancı, 121’i yerli olmak üzere toplam 153 kazı başkanlığı faaliyet yürütüyor. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ