Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,41 / Satış: 8,44
€ EURO → Alış: 10,00 / Satış: 10,04

Hatay’daki KPSS mağdurları meclis gündeminde

Hatay’daki KPSS mağdurları meclis gündeminde
  • 22.10.2020
  • 485 kez okundu

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a ilettiği önergelerle, yapılan son KPSS’de ilimizde mağdur olan adayları gündeme getirdi, mağduriyetlerinin giderilmesinin önemine değindi.
Yüzlerce aday sınava giremedi …
Milletvekili Kaşıkçı, LGS, YGS ve Açıköğretim Sınavları gibi ÖSYM tarafından ve denetlenen sınavların Hatay’ın diğer ilçelerinde yapılmasına rağmen KPSS sınavının niçin, sadece Antakya Merkezde yapıldığını sorguladı ve önergelerinde şunlara yer verdi: ”06 Eylül 2020 tarihinde yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın (KPSS) Hatay ilimizde tek merkezde yapılmasından dolayı Belen ilçe merkezinden sınav merkezinin bulunduğu Antakya ilçe merkezine kadar oluşan trafik sıkışıklığı nedeniyle yüzlerce aday sınava girememiştir. Gençlerimiz bir yıl boyunca maddi ve manevi tavizler vererek, büyük umutlarla hazırlandığı KPSS’ye, hali hazırda Hatay’da bir trafik problemi olarak karşımızda duran Belen Geçidinin trafik yoğunluğuna cevap verememesi, üstelik pandemi koşullarında trafik şartlarının daha da ağırlaşması neticesinde girememiştir.”
İskenderun’da sınav merkezi olmalı …
Sınava giremeyen adaylar için herhangi telafinin yapılıp yapılamayacağını sorgulayan Milletvekili Kaşıkçı, önergelerde ÖSYM’nin sınav merkezlerini nasıl belirlediğini ve bu konuda illerin coğrafi şartlarını değerlendiren bir komisyon olup olmadığı sordu.
Hatay’da iki büyük merkezde, iki büyük üniversite ve kampüslerinin olduğunu hatırlatan Milletvekili Kaşıkçı, İskenderun Teknik Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan İskenderun ilçesinin sınav merkezi olarak planlanmasını istedi.
Milletvekili Kaşıkçı’nın verdiği önergelerde ayrıca, 2020 KPSS’ye başvuru kaydını yapan ancak sınava giremeyen aday sayısı sorusu da yer aldı. Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ