Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,58 / Satış: 9,62
€ EURO → Alış: 11,15 / Satış: 11,19

Hatay’dan 754 Balon Balığı Alımı Yapıldı

Hatay’dan 754 Balon  Balığı Alımı Yapıldı
  • 23.09.2021
  • 218 kez okundu

Hedef; zehirlenmelere, hatta ölümlere neden olan balon balığının popülasyonunu azaltmak

Hatay ve Mersin’de, “Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesi” projesi kapsamında, bu yıl 20 Eylül itibariyle 935 balon balığı alımı yapıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen proje kapsamında, Hatay ve Mersin’de 2021 yılında da balon balığı alımları devam ediyor.
Hatay’da geçen yıl avlanan 667 balon balığına toplam 3 bin 335 lira ödeme yapılırken, bu yıl, şu ana kadar 708’i “Lagocephalus sceleratus” türü olmak üzere, toplam 754 balon balığı teslim alındı.
Mersin’de de geçen yıl 15 balıkçının avladığı 4 bin 66 balon balığına yapılan ödemelerin ardından, bu yıl da devam eden avlanmada, balıkçılar;
Anamur ilçesinde 155, Bozyazı ilçesinde de 26 olmak üzere toplamda 181 “Lagocephalus sceleratus” türü balon balığını İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerine teslim etti.
Proje kapsamında balıkçılara, kuyruk başına 5 lira ödeme yapılıyor.
-İstilacı bir tür-
Mersin Tarım ve Orman Müdürü Arif Abalı, projenin, Akdeniz kıyılarının daha güvenli hale gelmesine katkı sunduğunu belirterek, “Tarım ve Orman Bakanlığınca, istilacı bir tür olan balon balığı avcılığına ilişkin tebliğin yayınlanmasının ardından kentimizde hızla çalışmalara başlamıştık. Balıkçılarımız da çağrılarımıza olumlu yanıt vermişti. Geçen yıl bize iletilen 4 bin 66 balon balığı, hem bizleri hem de ödeme yaptığımız balıkçıları mutlu etti” dedi.
Projenin başarıyla ilerlediğini söyleyen Abalı, şöyle konuştu: “Bu türün tüketimi, zehirlenmelere, hatta ölümlere neden oluyor. Popülasyonun kontrollü azaltılması kıyılarımızı daha da güvenli hale getirdi. Bu yıl eylül ayına kadar sadece Mersin’de 181 balon balığı teslim edilmesi projenin etkisini gösteriyor. Balıkçılarımızın bizlere getirdiği kuyruklar, destekleme süresi bitiminde imha edilecek. Projemize katkı sunan balıkçılarımıza, kıyılarımızı daha güvenli hale getirmemize destek oldukları için teşekkür ediyoruz.”
-Adet başına destek 10 liraya çıkarılmalı-
Mersin Denizciler ve Balıkçılar Derneği Başkanı Adnan Polat da balıkçıların projeden memnun olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:
“Geçen yıllara göre balon balığı popülasyonunda azalma var. Şu anda balıkçılarımız bu türü bulmakta zorlanıyor. Balıkçılarımız bununla iyi mücadele etti ve popülasyon azaldı. Geçen yıl Antalya ve Alanya kıyılarında fazla görülmüştü. Mersin’de de Bozyazı ve Anamur kıyılarında artık nadir görülüyor. Akdeniz çevresinde görülme sıklığı azalmış durumda. Bakanlığımızın avlanmada kuyruk başına 5 liralık desteği var. Destekler çok güzel oldu. Adet olarak destek 10 liraya çıkarsa balon balığıyla mücadeleyi tamamen bitirebiliriz.” -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ