Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,31 / Satış: 10,35

Hatay’dan Ankara’ya bitmeyen…

Hatay’dan Ankara’ya bitmeyen…
  • 27.10.2020
  • 419 kez okundu

Afrin Zeytinyağı Hikayesi

Hatay Milletvekilleri tarafından sık sık Meclis gündemine taşınan, il genelindeki üreticiler ve ihracatçılar için de tartışması uzun bir süredir yapılan Afrin Zeytinyağı için çözüm beklenirken, üreticiler uyarıyor… “Biz, onlarla rekabet edemeyiz!”

Suriye’nin Afrin şehrinden getirilen zeytinyağının Türkiye iç piyasasındaki tartışmalı durumu çözüm beklerken, konunun üretici kısmındaki tabloyu netleştiren isim, Gazete Duvar’dan Burcu Özkaya Günaydın oldu. Günaydın’ın konuya ilişkin haberinde yer alan zeytinyağı üreticilerinden biri, Nedim Kavluk. Kavluk, Afrin’den Türkiye’ye gelen zeytinyağının ihraç kaydı ile geldiğini belirtirken, “Bu zeytinyağının asit analizi yapılmadan Türkiye’ye getiriliyor. Asit analizi yapılmadığı için yurtdışı almıyor. Bu sefer zeytinyağını rafineriye gönderiyorlar ve fiyatı düşürmüş oluyorlar. Sonrasında da iç piyasada, piyasa fiyatının çok altında bir ücretle satış yapıyorlar. Yerli üreticinin sulama, ilaç, toplama gibi bir sürü masrafı var. Maliyetimiz belli. Bunlar hırsızlık malı! Tabii ki biz onlarla rekabet edemeyiz” dedi.
-ELDE KALACAK!-
Bir diğer zeytinyağı satıcısı Yusuf Gök ise, üreticinin de tüketicinin de Afrin’den getirilen zeytinyağı nedeniyle zarar ettiğinin söyledi ve olacaklara dair şu tespiti paylaştı:
“Afrin’den gelen yağ, kaliteli bir yağ değil. 1,5 asit içerikli bir yağ. ‘Dış piyasa’ diye içeri getirip, iç piyasaya veriyorlar. Zengin büyük tüccarlar, adlarını devlete yazdırıyor. Onaylananlar gidip getiriyor, satıyor. ‘Zengini daha da zengin yapma’ diyebiliriz. Küçük esnaf, üretici, küçüldükçe küçüldü. Bu sene yağmur da az yağdığı için zeytin hasadı geçen seneye göre çok az oldu. Üretici, kalanları ya piyasa altında verecek ya da ürünü elinde kalacak.”
-DESTEK ŞART!-
Hatay’ın, ekonomik olarak desteklenmediğini de söyleyen Gök, “Hatay’da, savaş başladığından beri ciddi bir işsizlik var. Burada, insanlar yurtdışında çalışmasa hiç geçinemez. O yüzden de tarımın da, yerli üreticinin de desteklenmesi lazım. Şimdi Afrin’den tonlarca zeytinyağı getirilirse, üretici ne yapacak? Satıcı ne yapacak?” diye sordu. Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ