Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

Hatay’dan Ankara’ya Büyük Savunma Mitingi

Hatay’dan Ankara’ya Büyük Savunma Mitingi
  • 03.07.2020
  • 339 kez okundu

“Barolarımızın bölünmesine, içi boş, sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklara indirgenmesine karşı, meslek yeminimizden gelen sorumluluğumuz gereği, tüm meslektaşlarımızı Büyük Savunma Mitingi için Ankara’da Anıtpark’a bekliyoruz” şeklindeki son çağrı ile bir kez daha bir araya gelen Barolar, bugünkü açıklamayı başkent Ankara’dan yapacak.

Son haftaların en fazla konuşulan ve tartışılan ‘Çoklu Baro’ başlığında, Hatay ve diğer kentlerdeki Baro Yönetimleri bir kez daha Ankara’nın yolunu tutuyor. Günlerdir; #SavunmaSusturulamaz, #SavunmaDurdurulamaz, #ÇokluBaroyaHayır ve #Bölme etiketleriyle sosyal medya üzerinden çağrıda bulunan ve bugün Ankara Anıtpark’ta saat 16:00 da gerçekleştirilecek olan “Büyük Savunma Mitingi” için organize olan Barolar, iktidarın bu konudaki ısrarına kendi duruşunu ekleyecek.
-NEREDEYİZ?-
Her ilde birden fazla Baro kurulmasının yolunu açacak teklif, MHP desteğiyle ve Hükümet eliyle TBMM’ye sunuldu. Baro yönetimleri ise, “Cumhuriyetten, hukuk devletinden ve birbirimizden başka kimsemiz yok” ortak açıklamasıyla, yasa değişikliğine muhalefetini sürdürüyor. Ankara’da yapılması planlanan ortak açıklamaya yönelik hazırlık da buna dair.
Önceki gün bu konuda kısa bir açıklama yapan Hatay Barosu’da Ankara için çağrı yapan Barolar arasına katılırken, “Barolarımızın bölünmesine, içi boş, sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklara indirgenmesine karşı, meslek yeminimizden gelen sorumluluğumuz gereği, tüm meslektaşlarımızı ‘Büyük Savunma Mitingi’ için, 03.07.2020 tarihinde, Cuma günü saat 16.00’da Ankara’da Anıtpark’a bekliyoruz” mesajı verdi.
Peki, birçok şehirde Avukatların protestolarına neden olan değişiklikle ilgili merak edilenler için ara başlıklar halinde ilerleyelim mi?
-ÇOKLU BARO!-
Mevcut şartlar altında, 1969 tarihli Avukatlık Kanunu çerçevesinde, her ilin bir Barosu mevcut. Ancak yeni düzenlemeye göre, Avukat sayısı 5 binden fazla olan illerde en az 2 bin Avukatın imzasıyla yeni bir Baro kurulabilecek.
Türkiye’de Barolara kayıtlı Avukat sayısına göre “birden fazla baro”, sadece Ankara, İstanbul ve İzmir’de kurulabilecek. Barolar, noterler gibi numaralandırılacak.
-SÜREÇ!-
Peki, ‘Çoklu Baro’ sistemi ne oldu da gündeme geldi? Hatırlanacağı gibi geçen Nisan ayında, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, eşcinselleri hedef alan sözler sarf etti. Ankara Barosu, Diyanet’in “nefret suçu” işlediği açıklamasında bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Ankara Barosu’nun sadece Erbaş’a değil İslam dinine de ‘‘fütursuzca saldırdığını’’ söyleyerek, Meclis’in gündemine, AKP’nin daha önce gündeme getirdiği “meslek kuruluşlarıyla ilgili bir düzenlemeyi” getireceklerini açıkladı.
-DÜZENLEME!-
Herkesin ortak sorusu, “Avukatlık Kanunu’nda değişiklik öngören düzenlemede neler var?”! Yeni düzenleme ile beraber, Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) seçim sisteminde ciddi değişiklikler getiriliyor. Yürürlükteki kanunda her Baro, doğal delege olan başkanları dışında, TBB Genel Kurulu’na ikişer delege gönderiyor. Avukat sayısı 100’den fazla olan Barolar, 100’den sonraki her 300 üye için ayrıca birer delege seçiyor. Yeni düzenlemeye göre ise, TBB Genel Kurulu’na her Baronun doğal delege olan başkanları üç delege seçecek. Ardından da her Barodan 5 bin Avukat için birer delege seçilecek. Büyükşehirlerdeki Baroların temsil oranı kayda değer oranda düşerken, küçük şehirlerin TBB’deki temsil kabiliyeti artacak.
Düzenlemeye göre, ayrıca TBB Genel Kurulu’nun olağanüstü toplantısı, 10 yerine 25 Baronun yönetim kurulunun yazılı talebiyle düzenlenecek. Olağanüstü toplantıda, seçim yapılamayacak.
Teklifle, aynı ilde birden fazla Baronun kurulması halinde, Avukatların katılımı ile verilen adli yardım, zorunlu müdafilik ile kurul, komisyon ve heyetlerde Avukatla temsil edilme gibi hizmetlerin verilmesi, Baroların eşit ve dönüşümlü temsili esas alınmak suretiyle yeniden belirlenecek.
Daha özgürlükçü bir yaklaşımla ve herkesin kişisel tercihine saygı çerçevesinde, Avukatlar için tek zorunlu resmi kıyafet ise cübbe olacak. Avukatların kılık kıyafetiyle ilgili başka bir zorunluluk olmayacak.
-SORUN NE?-
Barolar, illerde birden fazla Baro kurulmasıyla, ülkede Cumhuriyet ile getirilen hukuk birliğinin bozulacağını savunuyor. Bu sistemin, hem Baroları hem de yargıyı siyasallaştıracağını söyleyenler, hükümetin bu değişikliği yapmak istemesinin sebebinin, iktidara yakın olan Avukatların Baro yönetim kurullarına seçilmesini sağlamak olduğunu ve Baroları da doğrudan iktidarın güdümüne sokmayı amaçladığını savunuyor.
Barolar ayrıca, 2010 Referandumu öncesinde bu tür bir değişikliğinin gündemde olduğuna dikkat çekerek, ‘çoklu baro’ fikrinin patentinin, bugün ‘’FETÖ’’ olarak tanımlanan Gülen cemaatine ait olduğunu öne sürüyor.
-GEREKÇE!-
Değişiklik teklifinin gerekçe bölümünde, ”Avukat sayısı fazla olan Barolarda, Avukatlık Hukuku’na ilişkin iş ve işlemlerin yürütülmesinde gecikmeler meydana gelebilmektedir. Teklifle, Avukat sayısı fazla olan Barolarda Baro hizmetlerinin daha sağlıklı yürütülebilmesi amacıyla, aynı ilde birden fazla Baronun kurulabilmesi imkanı getirilmektedir” deniyor.
AKP, Baroların, Anayasa’da ve yasada belirtilen bu görevleri dikkate alındığı zaman, ihtiyaçları karşılayamadıkları görüşünde. AKP ayrıca, kanunun yürürlüğe girdiği 1969 yılında 10 bin civarında olan Avukat sayısının bugün 130 binleri aştığına dikkat çekiyor, Baroların da, mesleğe kabul edilen Avukatları meslek içi eğitimle gelişen hukuki konulara hazırlayamadıklarını da savunuyor.
-ÇAĞRI-
Gelinen sürece işaret eden, Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, en dikkati çeken çağrısını, Meclis’e getirilen düzenleme için ‘oy’ verecek Milletvekilleri için yaptı. Hatay Milletvekili (Ak Parti) Hacı Bayram Türkoğlu, Hatay Milletvekili (Ak Parti) Hüseyin Yayman, Hatay Milletvekili (Ak Parti) Abdulkadir Özel, Hatay Milletvekili (Ak Parti) Hüseyin Şanverdi, Hatay Milletvekili (Ak Parti) Sabahat Özgürsoy Çelik, Hatay Milletvekili (CHP) İsmet Tokdemir, Hatay Milletvekili (CHP) Mehmet Güzelmansur, Hatay Milletvekili (CHP) Serkan Topal, Hatay Milletvekili (CHP) Suzan Şahin, Hatay Milletvekili (MHP) Lütfi Kaşıkçı ve Hatay Milletvekili (TİP) Barış Atay Mengüllüoğlu özelinde tüm Milletvekillerine seslenen Ekrem Dönmez, “vicdan” çağrısı yaptı ve “Milletin vekilleri olduğunuzu unutmayın” dedi.
Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ