Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Hatay’dan Berlin’e…

Hatay’dan Berlin’e…
  • 04.02.2019
  • 608 kez okundu

Berlin’den Dünya’ya…

‘Irkçılık ve yozlaşmanın panzehiri sanattır’ şiarı ile 2010’da yola çıkan, Berlinli, Türkçe sözlü Hard Rock Grubu PanZehir’in yeni şarkısı Saklambaç, savaş ve yozlaşmaya yoğunlaşan sözleriyle dikkat çekiyor. İki üyesi Hataylı olan grup, konserlerini Almanya merkezli olarak sürdürüyor.

Amerika’dan Avrupa’ya, siyasetin küresel yelpazesi içinde aşırı sağcı ve ırkçı grupların kendilerine düne göre daha fazla yer bulması, küresel barışı yükselten grupları da beraberinde getiriyor ve bezen bu durum, şarkı sözlerine de yansıyor. Berlin’li, Türkçe sözlü Hard Rock Grubu PanZehir, bu gruplardan biri.
Berlinli PanZehir grubu, 2010 yılında; Özgür Şepşül (bas gitar), Engin Tarı (davul) ve Gökay Aydemir (vokal) tarafından kuruldu. ‘Irkçılık ve yozlaşmanın panzehiri sanattır’ şiarı ile yola çıkan topluluk Almanya ve Avrupa’da sayısız başarılı konsere imza attı ve özellikle Berlin’de, geniş bir dinleyici kitlesine ulaştı. Çekirdek kadrosunu, Timur Çakıcı (gitar) ve Hasan Koç (gitar) ile oluşturan PanZehir; Duman, Seksendört, Moğollar, Haluk Levent, Gripin, Emre Aydın, Kıraç gibi birçok sanatçı ve grup ile aynı sahneyi paylaştı. Grup, 2019 Ocak ayında, “Saklambaç” adlı “savaş, göç ve devlet” terörünü konu alan şarkıyı ve şarkının klibi ile de dikkat çekti.
Yeni şarkısı Saklambaç ile digital marketler üzerinden geniş bir dinleyici kitlesine ulaşan grubun üyelerini tanıyalım mı?

-HASAN KOÇ-
Hasan Koç, 1985 yılında İskenderun’da doğdu. 2010 yılında Yüksek Lisans eğitimi için Rostock’a yerleşti. 2017’de doktorasını tamamlayarak Berlin’e taşındı ve yolu PanZehir ile kesişti. Müzikal çalışmaları arasında; KATRE grubu ile yayımladığı ‘Encounters’ albümü (2017, Fluttery Records) ve İfadeler (2013) adlı Türkçe sözlü rock/ heavy metal albümü öne çıkmaktadır. Ayrıca bir süre, deneysel rock/metal gruplarına yer verdiği Radyo Ses projesinde 40 adet podcast üretmiş, 100’den fazla müzik topluluğunu incelemiş ve tanıtmıştır.
Beğendiği grup ve müzisyenlere örnek olarak; Dream Theater, ISIS, Steven Wilson, Deafheaven, Erkan Oğur ve Russian Circles verilebilir.
-TİMUR ÇAKICI-
Timur Çakıcı, 1989 yılında Berlin’de doğdu. Gitara ilgisi, Reamon konserinden sonra başladı ve lisede aldığı müzik eğitiminin de yardımıyla kendini ilerletti. 2007’de, Tantana adlı Türkçe rock grubunu kurdu ve grupla sahne aldı.
2009’da Mokick’e dahil olan Timur, grubuyla, Duman ve Model gibi topluluklara Berlin’de ön grup olarak eşlik etti ve bu konserlerde bestelerini çaldı. PanZehir ile uzun süreli bir dostluğu olan Timur, iki konserde gitarist olarak destek verdikten sonra, 2012’de gruba katıldı. Mor ve Ötesi, Hayko Cepkin ve Kıraç gibi birçok değerli sanatçıyla sahne paylaşan ve farklı müzik türlerinde proje çalışmaları olan Timur, 2016’dan beri PanZehir’in tam zamanlı elemanıdır.
Beğendiği grup ve müzisyenlere örnek olarak; Arctic Monkeys, BB King, Foo Fighters ve Jimmy Page verilebilir.

-ENGİN TARI-
Engin Tarı, 1976 yılında Berlin’de doğdu. Müzisyen bir ailede büyüyen Engin, özellikle babası Bahattin Tarı sayesinde, Türk klasik müzik usullerini öğrenerek müzik hayatına ilk adımını attı. 1989 yılında, ortaokulda, ana enstrümanı olan bateriyi görüp aşık oldu. Hocasından aldığı yoğun eğitim sayesinde, okul orkestrasında tanıştığı batı müziğine yöneldi.
Engin, Berlin’e Türkiye’den gelerek sahne alan; Güler Duman, Musa Eroğlu, Arzu, Kıvırcık Ali, Özlem Özdil, Rojin, Gece Yolcuları, Ceylan, Sebahat Akkiraz, Mine Koşan gibi birbirinden değerli sanatçılara da eşlik etmiştir. 2010’da doğan Panzehir grubunun kurucularından birisidir ve grubun ritimlerinden sorumludur. Dinlediği davulcular arasında; Dave Weckle, Thomas Lang, Volkan Öktem, Buddy Ritch Tony Royster Jr. bulunur.

-GÖKAY AYDEMİR-
1978 doğumlu Gökay Aydemir, 4 yaşına kadar yaşadığı Berlin’den, ailesi ile İskenderun’a yerleşmiştir. İlk gençlik dönemlerinde İskenderun’da barlarda sahne alan Gökay, güçlü yorumuyla dinleyenlerin dikkatini çekti.
Gökay, 19 yaşında Berlin’e taşındı. Burada, gitar ve ses eğitimi alarak kendini geliştirdi. Berlin’de de uzun süre bar programı yapıp birçok farklı müzisyenle çalışan Gökay, böylelikle müzik yelpazesini genişletme imkanı buldu. Hayalinde her zaman bir rock grubu kurmak olan Gökay, bunu, daha önce farklı bağlamlarda beraber çaldığı Özgür Şepşül ve Engin Tarı’yı da ikna edip PanZehir’in temellerini atarak gerçekleştirmiş oldu. Gökay’ın söz ve müziği kendisine ait şarkıları da bulunmaktadır.

-ÖZGÜR ŞEPŞÜL-
Özgür Şepşül, 1979 yılında Berlin’de doğdu. Müziğe, 9 yaşında piyano ile başladı. İsmail Soyberk’den etkilenen Özgür, 2000 yılında basgitara geçiş yaptı ve Berlin’e Türkiye’den gelen, Musa Eroğl ve İlyas Yalçıntaş gibi birçok sanatçıya sahnede eşlik etti.
Stüdyo müzisyeni kimliği ile Pınar Aylin, Ayaz Kaplı, Ümit Ürgen gibi sanatçıların albümüne imza atan Özgür, uzun süredir tanıştığı Gökay Aydemir ve Engin Tarı ile 2010 yılında bir araya gelerek PanZehir grubunu kurdu.
Beğendiği grup ve müzisyenlere örnek olarak; Nurhat Şensesli, Victor Wooten, Marcus Miller ve Laço Tayfa verilebilir. -Tamer Yazar-

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ