Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Hatay’dan Bir Başarı Hikayesi

Hatay’dan Bir Başarı Hikayesi
  • 27.11.2019
  • 1.218 kez okundu

Samandağlı Beden Eğitimi Öğretmeni Bülent Kimyon, Dünya Goalball Merkez Hakem Kurulu Başkanlığı’na getirildi, üstün performansı dolayısıyla, neredeyse görev yapmadığı ve gezmediği ülke kalmadı.

Hatay, Samandağ, önemli bir başarı hikayesi ile ön plana çıktı. Adana Oğuz Kağan Köksal Görme Engelliler Ortaokulu’nda beden eğitimi öğretmeni olarak görev yapan Bülent Kimyon’un (42); uluslararası hakem, uluslararası hakem eğitmeni ve gözlemci olarak, dünya genelinde neredeyse gitmediği, görev yapmadığı ülke kalmadı. Goalbal (görme engelliler için keyifli bir takım oyunu. Almanya, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra geliştirdi) yanı sıra Futsal ve futbol branşında da üstün bir performans sağlayan Bülent Kimyon, bu nedenle, 2008 yılında Arjantin’in Buenos Aires şehrinde gerçekleştirilen “B2/B3 Futsal Dünya Şampiyonası”na Avrupa kıtasından çağrılan tek hakem unvanına sahip oldu. Uluslararası Hakem olarak, Goalbal branşındaki çalışmaları ve bu spora yönelik özverili katkılarından dolayı, Bülent Kimyon, Uluslararası Görme Engelliler Spor Federasyonu (IBSA) Yönetim Kurulu tarafından, 4 Kasım 2019 tarihinde “Dünya Goalball Merkez Hakem Kurulu Başkanlığı’na atandı.
-Uluslararası hakemler yetiştirdi-
Bülent Kimyon, Uluslararası Hakem olarak goalball branşında dünyanın farklı ülkelerinde maçlar yönetmesi yanında, yine çeşitli ülkelerde hakem kursları ve seminerleri vererek, yeni uluslararası hakemlerin yetişmelerine ve ilerlemelerine katkı sağladı.
1977 Samandağ doğumlu olan Bülent Kimyon, 2000 yılında Mustafa Kemal Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’ndan mezun oldu, aynı yıl, Adana Oğuz Kağan Köksal Görme Engelliler Ortaokulu’nda beden eğitimi öğretmeni olarak göreve başladı. Yüksek lisans eğitimini, Çukurova Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalında, “Goalball Sporcularının Fiziksel Uygunluk ve Antropometrik Özelliklerinin Müsabaka Başarıları ile Karşılaştırılması” tezi ile tamamlayan Bülent Kimyon, uzun yıllar, Adana ili “Görme Engelliler Spor İl Temsilcisi” olarak görev yaptı. Kimyon, Adana “Kent Konseyi” üyesi ve Adana Milli Eğitim Müdürlüğü “Görme Engelliler Branşı İl Koordinatörü” görevini de sürdürmekte.
2001 yılında başladığı Görme Engelliler Goalball Hakemliğinde, sırasıyla 2004’te Uluslararası 1. Düzey (Level 1), 2007’de İkinci Düzey (level 2) ve 2009 yılında da Üçüncü Düzey (Level 3) uluslararası hakemliğe terfi eden Bülent Kimyon, uluslararası birçok şampiyonada hakem, eğitmen, gözlemci ve teknik delege olarak görev aldı, hakem olarak görev aldığı hemen hemen tüm şampiyonalarda yarı final, bronz veya final maçlarını yönetme başarısı gösterdi.
-Uluslararası hakemlerin eğitiminden de sorumlu oldu-
Oldukça başarılı bir yaşam hikayesine sahip olan Bülent Kimyon’un, hakem olarak yer aldığı başlıca şampiyonalar şöyle sırlandı:
2009 yılında Colorado’da, Dünya Gençler Şampiyonası / USA Bronz Madalya maçını yönetti. 2010 yılında, İngiltere-Sheffield’de, Dünya Şampiyonası yarı final maçını yönetti. 2011 yılında Antalya’da, Dünya Oyunları yarı final maçını yönetti. 2012 yılında, İngiltere- Londra’da, Paralimpik Oyunlar final maçını yönetti. 2014 yılında, Finlandiya- Espoo’da, Dünya Şampiyonası final maçını yönetti. 2016 yılında, Brezilya-Rio de Jenario’da, Paralimpik Oyunlar bronz madalya maçını yönetti. 2017 yılında, Macaristan-Budapeşte’de Dünya Gençler Şampiyonası final maçını yönetti. 2018 yılında, İsveç-Malmö’de, Dünya Şampiyonası bronz madalya maçını yönetti. 2019 yılında, Almanya-Rostock’ta, Avrupa Şampiyonası final maçını yönetti.
Bülent Kimyon, 2011-2013 yılları arasında IBSA (Uluslar arası Görme Engelliler Spor Federasyonu) Goalball “Merkez Hakem Kurulu üyeliği ve “Uluslararası 1. Düzey Hakem Eğitmeni” (Course Conductor) olarak görev yaparken, 2018 yılında 2. Düzey Uluslararası Hakem Eğitmeni (Senior Course Conductor) olarak terfi etti ve Level 1, 2, 3. düzey hakemlerin eğitiminden sorumlu, bu alandaki dört kişiden biri oldu.
-Kıtalararası yolculuk edip seminer ve kurslar verdi-
Goalball branşında dünyanın çeşitli ülkelerinde hakem kursları ve seminerleri vererek yeni uluslararası hakemlerin yetişmelerine ve ilerlemelerine katkı sağlayan Bülent Kimyon, 2008 yılında Lübnan-Beyrut’ta, Level 1 Hakem Kursu, 2010 yılında, Zonguldak’ta Level 1 Hakem Semineri ve Kursu, 2014 yılında, Malezya’da, Level 1 Hakem Semineri ve Kursu, 2014 yılında, Güney Kore-Seul’de, Level 1 Hakem Semineri ve Kursu, 2014 yılında, Yunanistan-Atina’da, Level 1 Hakem Semineri ve Kursu, 2015 yılında, Ankara’da, Level 1 Hakem Semineri ve Kursu, 2015 yılında, Mısır-Kahire’de, Level 1 Hakem Semineri ve Kursu, 2018 yılında, İsveç-Malmö’de, Level 1, 2 ve 3 Hakem Semineri ve Kursu, 2018 yılında, Iran-Babolsar’da, Level 1 Hakem Semineri ve Kursu, 2018 yılında, Ürdün-Amman’da, Level 1,2 ve 3 Hakem Semineri ve Kursu, 2018 yılında, Filistin-Ramallah’ta, Level 1 Hakem Semineri ve Kursu, 2018 yılında, Irak-Bağdat’ta, Level 1 Hakem Semineri ve Kursu, 2018 yılında, Bolu’da, Level 1 Hakem Semineri ve Kursu, 2018 yılında, 2018 yılında, İspanya-Madrid’de, Level 1, 2 ve 3 Hakem Semineri ve Kursu, 2018 yılında, Brezilya-Sao Paulo’da, Level 1-2 Hakem Semineri ve Kursu, Bulgaristan-Sofya’da, Level 1 Hakem Semineri ve Kursu, 2019 yılında, Polonya-Wroclaw’da, Level 1 Hakem Kursu, 2019 yılında, İspanya-Madrid’de, Level 1, 2 ve 3 Hakem Semineri ve Kurslarında eğitmen olarak görev aldı.
3 Aralık’ta Tokyo’ya gidecek-
Bülent Kimyon’un Teknik Delege olarak görev aldığı şampiyona ve turnuvalar şöyle sıralandı:
2006 yılında, Katar-Doha’da, Açık Goalball Şampiyonası, 2010 yılında yine Katar-Doha’da, Açık Goalball Şampiyonası, 2010 yılında, Eskişehir’de, Kadınlar B Grubu Avrupa Şampiyonası, 2011 yılında, Ankara’da, Dünya Çocuk Oyunları, 2011 yılında, Bahreyn’de, Uluslararası Körfez Ülkeleri Goalball Şampiyonası, 2011 yılında Katar-Doha’da, Arab Oyunları, 2013 yılında, Konya’da, Avrupa Şampiyonası, 2014 yılında, Umman’da, Uluslararası Körfez Ülkeleri Goalball Şampiyonası, 2015 yılında, Suudi Arabistan’da, Uluslar arası Körfez Ülkeleri Goalball Şampiyonası.
3-12 Aralık 2019 yılında Japonya’nın Tokyo şehrinde gerçekleştirilecek olan Asya / Pasifik Şampiyonası ile yine Japonya’nın Tokyo şehrinde gerçekleştirilecek olan 2020 Paralimpik Oyunlarında Gözlemci olarak görev alacak olan Bülent Kimyon, GESFED (Görme Engelliler Spor Federasyonu) Futbol/Futsal MHK Başkanlığı (2010-2014) yaptı, halen MHK üyesi.
-Dünya Şampiyonasında düdük çalan tek Türk Hakem-
Bülent Kimyon, aynı zamanda “B2-B3 Futsal” ve “B1 Futbol” uluslararası hakemidir. 2008 yılında Arjantin’in Buenos Aires şehrinde gerçekleştirilen “B2/B3 Futsal Dünya Şampiyonası”na Avrupa kıtasından çağrılan tek hakemdir. Tıpkı Goalball’de olduğu gibi, B1 Futbol ve B2/B3 Futsal branşlarında da hakem olarak görev aldığı hemen hemen tüm şampiyonalarda yarı final, bronz veya final maçlarını yönetme başarısı gösterdi. Görme engellilere ait üç ayrı spor branşının her birinde ( B2/B3 Futsal, B1 Futbol ve Goalball) Dünya Şampiyonasında düdük çalan dünyadaki tek hakemdir.
Evli ve iki çocuk babası olan Bülent Kimyon, başarılarla dolu yaşam hikayesinin, hakemliğe yeni başlayacak olanlara ilham vermesi dileklerini iletti. -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ