Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

Hatay’dan İstanbul’a…

Hatay’dan İstanbul’a…
  • 29.06.2018
  • 1.155 kez okundu

Tartışmalı sürece 1 milyon başvuru!

Son günlerin en çok merak edilen konusu olan, tartışmaları da beraberinde getiren “İmar Barışı” Kanunu ve ilgili Tebliğ, yapı stoku içinde ciddi çekinceleri olan kentlerin mimarları ve ilgili meslek odaları tarafından eleştirilse de, vatandaşın ‘barış’ diye tabir edilen ‘af’ başlığına ilgisi 1 Milyon sınırını geçti bile!

Hatay’ın tartışmalı yapı stoku ve olası bir ‘imar Barışı’ ile söz konusu sakıncalı yapıların kurtarılması ile oluşabilecek riskler konusu, Mimarlar Odası Hatay Şubesi tarafından kamuoyu ile bir süre önce paylaşılmıştı. Ancak tartışılan süreçte vatandaşların ilgisi eleştirilen başlıkları çok geride bıraktı. 81 İl’i yakından ilgilendiren konuya dair İstanbul’da düzenlenen “İmar Barışı Paneli”nde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş, 8 Haziran’da başlayan ‘İmar Barışı’ başvurularında rakamın 1 milyon 300 bini bulduğunu söylerken, 31 Ekim’e kadar devam edecek olan sürecin uzatılmayacağının ise altını çizdi.
-26 MİLYON!-
Hatay ve diğer iller bazında, toplam 26 milyon konuttan en az 13 milyonunda imar sorunu olduğunu söyleyen yetkililer, İmar Barışı sayesinde, vatandaşın binasıyla ilgili yasal kovuşturmaların ortadan kalktığını ve tapusunun kendisine verildiğini kaydederek, “Aynı zamanda oradan elde edilen gelirle o binalar arasında sıkıntılı varsa onların dönüştürülmesiyle alakalı bir imkan sunuyoruz” ifadesine yer verdi.
-KENTSEL DÖNÜŞÜM-
Kamuoyunda “İmar Barışı” olarak bilinen, 13 milyon konutun imar ve iskan sorununu çözmesi hedeflenen düzenleme kapsamında Yapı Kayıt Belgesi için başvuruların e-Devlet üzerinden 8 Haziran’da alınmaya başlandığını anımsatan yetkililer, süreçten elde edilecek gelirin, Antakya gibi ‘kentsel dönüşüm’ çalışmaları devam eden ve bu sürece girecek kentlerde ciddi bir kaynak olarak kullanılacağına da dikkat çektiler.
Hatay’daki belediyeleri de yakından ilgilendiren konuya ilişkin konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş, belediyelere, yaklaşık 2 yıl ödemesiz ve 5 yıl vadeli olarak sıfıra yakın faizlerle finansman sağlayacaklarını anlattı. Demirtaş, İmar Barışı’nda tarihin uzatılmayacağını ve taksit olmayacağını belirterek, “Zaten ödemeler yıl sonuna kadar yapılabilecek. 31 Aralık’a kadar daha 6 ay var” dedi.
-MÜRACAAT BASİT-
Hatay’daki vatandaşların da sık sık merak ettiği konuda da bilgi veren ve bahse konu İmar Barışı için müracaatların çok basit olduğunu dile getiren Demirtaş, şu ifadeleri kullandı:
“Hiçbir evraka gerek duymadan sadece bina ve kişisel bilgileri içeren bir yazılım üzerinden başvuru yapılıyor. e-Devlet üzerinden yapılabilen başvuru son derece basit. Herkes başvurabilir. Bu arada bütün il müdürlüklerimiz, taşradaki tapu müdürlüklerimiz yardımcı olmak için hazır. Vatandaş il müdürlüklerimizin ilgili noktalarına, bilgilendirme noktalarına giderek orada hangi bilgiler lazımsa öğrenebilecekler. Biz de bilgi vermeye hazırız.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ